Strona głównaZdrowieKobiece problemy zdrowotne z perspektywy pacjentek i lekarzy ginekologów

Kobiece problemy zdrowotne z perspektywy pacjentek i lekarzy ginekologów

62% lekarzy ginekologów źle ocenia stan wiedzy pacjentek o dolegliwościach układu moczowo – płciowego. A przecież 70% badanych kobiet twierdzi, że czerpie informacje o zdrowiu od lekarzy ginekologów.
Pacjentki gabinetów ginekologicznych wśród znanych im przyczyn dolegliwości układu moczowo – płciowego najczęściej wymieniają brak lub niewłaściwą higienę. Mają tu na myśli stosowanie środków myjących o niewłaściwym pH lub mydeł antybakteryjnych, częste irygacje oraz pranie bielizny w niewłaściwych środkach piorących. Drugim najczęściej wskazywanym sprawcą tych dolegliwości są w opinii kobiet antybiotyki. Kobiety, wśród przyczyn problemów ze zdrowiem intymnym wymieniają także korzystanie z ogólnodostępnych basenów, publicznych toalet oraz stosowanie antykoncepcji.

Lekarz ginekolog jest najczęściej wskazywanym przez kobiety źródłem pozyskiwania informacji o problemach zdrowotnych układu moczowo – płciowego. Aż 70% kobiet objętych badaniem swój stan wiedzy o zdrowiu zawdzięcza właśnie lekarzowi.

Wyniki te potwierdzają ogromne oczekiwania kobiet wobec swoich lekarzy, nie tylko w kwestii leczenia, ale także przekazywania odpowiednich informacji. Jeśli zatem lekarz jest głównym źródłem informacji, to dlaczego stan wiedzy kobiet jest tak niski? Lekarze, zapytani bowiem o stan wiedzy pacjentek o problemach układu moczowo – płciowego, są dość surowi w swoich ocenach. Aż 62% badanych lekarzy wystawia kobietom w tym zakresie złe oceny.

Jednocześnie 81% lekarzy objętych badaniem mówi, że informuje pacjentki o znanych im metodach dbania o zdrowie intymne. Wydaje się, że lekarze mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji kobiet w zakresie zdrowia intymnego. Bowiem w przeprowadzonych badaniach właśnie pytanie o metody zapobiegania problemom zdrowotnym przyniosło największe różnice w odpowiedziach wśród lekarzy i pacjentek. Badani lekarze na pierwszym miejscu wśród metod zapobiegania dolegliwościom układu moczowo – płciowego stawiają probiotyki. U kobiet zaś na pierwszym miejscu znalazła się odpowiednia higiena (wskazało na nią 72% kobiet i jedynie 15% lekarzy).

Badanie wykazało jednocześnie, że kobiety różnie pojmują odpowiednią higienę. Pojawiają się tutaj często określenia sprzeczne: niektóre kobiety za odpowiednią higienę uznają częste podmywanie się, inne wprost przeciwnie uważają, że higiena nie powinna być zbyt częsta. Kobiety mają także podzielone zdania w kwestii preparatów stosowanych do higieny intymnej: część z nich wskazuje na konieczność stosowania specjalistycznych płynów i preparatów, inne zaś za odpowiednią metodę zapobiegania problemom zdrowotnym uznają stosowanie szarego mydła. Probiotyki – faworyt lekarzy - znalazły się na drugim miejscu wśród znanych kobietom metod dbania o zdrowie układu moczowo – płciowego.

Wśród innych metod dbania o zdrowie intymne kobiety wymieniają stosowny ubiór (najczęściej mają tu na myśli ubiór odpowiedni do pory roku i pogody ale także bawełnianą i przewiewną bieliznę). Kobiety wskazują także na konieczność unikania / ograniczania kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami, a jeśli do nich dochodzi – stosowanie prezerwatyw. Wiele kobiet uważa, że problemom układu moczowo – płciowego można zapobiec poprzez unikanie korzystania z ogólnodostępnych basenów. Część kobiet wskazuje na odpowiednią dietę. W większości nie precyzują jednak na czym miałaby owa dieta polegać. Zarówno kobiety, jak i lekarze pytani o metody profilaktyki zdrowia intymnego wskazują na konieczność profilaktycznych wizyt u lekarza ginekologa. Wśród badanych kobiet pojawiły się także nieliczne odpowiedzi, że kobiety nie słyszały o żadnych metodach profilaktyki.

Nie ulega wątpliwości, że zmieniające się tempo życia, mobilność czy aktywny tryb życia to czynniki sprzyjające problemom układu moczowo – płciowego kobiet. Czy jednak kobieta chce zrezygnować z bycia aktywną? Zdecydowanie nie. Wydaje się, że zamiast tego będzie poszukiwać wygodnych i skutecznych metod dbania o swoje zdrowie intymne.

Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiety w miesiącach wrzesień - listopad 2007 roku przez firmę ASA, producenta probiotyku Lacibios femina. Celem badania było poznanie świadomości dolegliwości układu moczowo – płciowego kobiety.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:45:18, 31-10-2008 jantonina

    Zastanawiam sie nad tym probiotykiem. Wiem, ze moja corka go stosuje, regularnie uczeszcza na basen, odpornoscia wysoka tez nie grzeszy (zawsze byla chorowita) i niestety jak to na basenie lapala rozne infekcje, teraz jest podobno lepiej. Moze warto zainwestowac? Zwlaszcza, ze w okresie menopauzy tez zachodza niekorzystne zmiany, pH sie podnosi, jest mniej paleczek kwasu mlekowego. Hmm
    ... zobacz więcej
  • 00:00:00, 01-11-2008 Malgorzata 50

    Jedna pani dr natomiast twierdzi tak...i bądź tu człeku mądry....ale ja bym sie skłaniala ku tej opinii .Po co szpikowac się jakimi dodatkowymi prochami czy tam czymś jeść normalnie ,dbać o higiene i odpowiednia porcję ruchu i póki czlowieka jakaś choroba nie ruszy wszystko gra....nie lubie sobie wyszukiwac dodatkowych powodow do zmartwień
    "Wmawianie zdrowym ludziom konieczności spożywania produktów określanych jako probiotyczne jest absurdem. Wszystkie te marketingowe hasła to wielkie nieporozumienie. Producenci prowadzą między sobą wojnę na tzw. „zdrową żywność”. Reklamują swoje produkty jako ”zawierające probiotyki”, a powinny tam być dokładnie wymienione szczepy bakterii. Samo określenie „żywe” jest mylące - są setki bakterii powstających w procesie fermentacji mleka, nie posiadających żadnych właściwości. Wygraną w tej marketingowej bitwie stanowi klient. I, niestety często daje się złapać."
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy