Strona głównaUrodaŁysienie - wypadanie włosów

Łysienie - wypadanie włosów

Łysienie (łac. alopecia) może być elementem procesu starzenia się, ale też stanowić symptom chorobowy lub być wynikiem podjętej terapii. Jednakże, bez względu na powody, nadmierne wypadanie włosów jest przyjmowane z niepokojem, wstydem, a czasem wręcz przerażeniem. Przyzwyczajeni do własnego wizerunku często nie potrafimy zaakceptować zmian tego rodzaju, szczególnie, że powszechnie panuje przekonanie, iż takie metamorfozy są niekorzystne. Nie wszystkie rodzaje łysienia są procesami nieodwracalnymi, wyeliminowanie niektórych czynników może powstrzymać nadmierne wypadanie włosów.
Łysienie - wypadanie włosów [© diego cervo - Fotolia.com] Przyczyny

Przyczyny łysienia są zależne od rodzaju tego procesu. Wyróżnia się łysienie:
  • androgenowe;
  • spowodowane chemioterapią i innymi zatruciami
  • plackowate;
  • bliznowaciejące;
  • telogenowe.
Łysienie androgenowe stanowi 95% przypadków nadmiernego wypadania włosów, jest uwarunkowane genetycznie i spowodowane procesem starzenia się. Według danych statystycznych, 2/3 Europejczyków w wieku 50 lat łysieje, w grupie do siedemdziesiątego roku życia boryka się z tym problemem około 70% panów. Występowanie łysienia androgenowego jest zależne także od rasy - częściej dotyczy białych mężczyzn.

Ten rodzaj nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn rozpoczyna się zazwyczaj od cofania się linii owłosienie w okolicach skroni i czoła. Tworzą się tzw. zakola z przodu głowy oraz przerzedzenie na szczycie głowy, które postępuje obejmując coraz szersze obszary.

U kobiet „czupryna” stopniowo się przerzedza, łatwiej wiec mogą zamaskować proces wypadania włosów. Ponadto, z opisywanym problemem panie zaczynają się borykać w znacznie późniejszym wieku niż panowie.

Opisywane powyżej rodzaj łysienia mają podłoże hormonalne, odpowiada zań pochodna testosteronu - dihydrotestosteronem (DHT). Nadwrażliwość komórek włosów na ten hormon jest dziedziczna, ale jego aktywność zależy również od wieku. Wszyscy posiadamy DHT, bez względu na płeć, jego podwyższony poziom u mężczyzn sprawia, że mieszki włosowe słabsze włosy, a faza ich wzrostu jest krótsza. U kobiet nadmierne wydzielanie męskich hormonów związane jest z procesem menopauzalnym - zaburzenia hormonalne, zmniejszony poziom estrogenu sprawia, że włosy tracą swoją gęstość i przerzedzają się.

Łysienie spowodowane chemioterapią stanowi jeden z elementów powikłań intensywnej terapii za pomocą leków cytostatycznych. Ponadto, nadmierne wypadanie włosów może pojawić się również przy przyjmowaniu niektórych leków przeciwdepresyjnych, antybiotyków, leków antykoncepcyjnych.

Łysienie plackowate ma podłoże autoimmunologiczne, pojawia się zazwyczaj u młodych mężczyzn, kobiet i dzieci. Objawia się ono nieregularnymi obszarami bez włosów. Wśród przyczyn łysienia tego rodzaju wymienia się:
  • czynniki genetyczne;
  • uwarunkowania immunologiczne;
  • współwystępowanie takich chorób, jak: bielactwo, toczeń rumieniowaty, zapalenie jelita grubego, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
Łysienie bliznowaciejące spowodowane jest wypadaniem mieszków włosowych, przy czym owa trwała utrata mieszków wywoływana być może przez różnorodne czynniki, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Należą do nich m. in. choroby dziedziczne, niedorozwój skóry, urazy fizyczne, oparzenia również chemiczne, grzybice, zakażenia wirusowe, zakażenia bakteryjne, zmiany nowotworowe, choroby skóry.

Łysienie telogenowe ma charakter przejściowy, wśród jego przyczyn wymienia się: przyjmowanie niektórych leków (m. in. hormonalnych, obniżających poziom cholesterolu, retinoidów), ostre infekcje, niedobory żywieniowe, anemia, niedoczynność tarczycy, stres, przewlekłe choroby układowe. Specyfiką tego rodzaju łysienia jest możliwość zatrzymania procesu. Przy ustaniu przyczyn, wyleczeniu chorób czy zmiany trybu życia włosy odrastają.

Profilaktyka


Trudno jest walczyć z łysieniem spowodowanym czynnikami genetycznymi i nieuchronnym procesem starzenia się, jednakże w przypadku zaburzeń hormonalnych odpowiednia terapia może powstrzymać utratę włosów. Podobnie rzecz ma się z innymi schorzeniami, liczne choroby przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów, ale ich wyleczenie zapobiegnie łysieniu.

Łysieniu może zapobiec także odpowiednia dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze. Aby włosy zdrowo wyglądały, potrzebują m. in. białka i żelaza - należy spożywać zatem odpowiednią ilość czerwonego mięsa, ciemnozielonych warzyw, orzechów i jajek. Warto również spożywać dostateczną ilość owoców i warzyw i dostarczyć organizmowi dzięki nim witaminy A, B, C i E.

Eksperci rekomendują również masaż głowy. Regularne, delikatne ugniatanie skóry głowy poprawi ukrwienie cebulek włosowych. Poza tym, trzeba zadbać o odpowiednie kosmetyki, na rynku dostępnych jest mnóstwo witaminizowanych preparatów, w zależności od aspektu, który chcemy poprawić, możemy wybrać środki zwiększające objętość, połysk, witalność.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:34:42, 30-10-2008 seniorita

    polecam poczytać o tym typie wypadania włosów na http://www.handsomemen.pl/Tag,Androgenowe%20wypadanie%20w%C5%82os%C3%B3w.htm l troche bardziej roższeżone informacje. powoduje je więcej czynników niż tutaj opisanych
  • 11:04:24, 30-10-2008 Malwina

    polecam codzienne masowanie głowy w celu lepszego ukrwienia a w związku z tym poprawienia komfortu wzrostu cebulkom włosowym.warto a do tego przyjemne....przy okazji możemy też ulżyc okazjonalnym bólom głowy...
  • 11:09:16, 30-10-2008 ~gość: maja59

    Malwinko, czy masować tylko opuszkami palców czy nakładamy jakąś oliwkę lub inny preparat?
  • 11:22:19, 30-10-2008 Malwina

    masowanie samo w sobie pobudza krążenie i załatwia tę sprawę, a jeśli dodasz jakieś preparaty wzmacniające bezpośrednio włos , to dodatkowo wmasujesz coś jeszcze-twój wybór..
  • 12:05:06, 30-10-2008 tadeusz50

    A co ma zrobić osoba genetycznie łysiejąca? Z tego co pamiętam dziadek był łysy, ojciec to samo, ja jak wyżej i syn podobnie. Masować czachę mogę ale po co. Nie jest to żadna złośliwość tylko czyste fakty.
  • 12:56:27, 30-10-2008 Jadzia P.

    Tak Tadeuszu, masować, wcierać różne preparaty, a wtedy nawet skłonności genetyczne zostaną spowolnione.
    Co innego wyłysieć w wieku 30 lat, a co innego po 60-ce.
    Podobnie jest ze skłonnościami genetycznymi do tycia.
    Jak zadbasz o siebie. Myślę o diecie, ruchu. To wówczas nawet przy skłonnościach genetycznych do tycia można mieć dobrą figure.
    Znam takie osoby.
  • 15:58:20, 30-10-2008 Malwina

    Oczywiscie, tylko trzeba mieć tego swiadomosć,że mam skłonnosć genetycznie uwarunkowaną do.....i muszę postepować tak i tak to sie uchronię...

    Tadziu a niezaleznie ...masowac czachę mozesz...lepiej sie myśli...
  • 16:17:00, 30-10-2008 tadeusz50

    Bez urazy teraz to ja i syn możemy masować aż do wytarcia skóry do kości. Z myśleniem to jeszcze jest jako tako i głupawka myśli przynajmniej mam taka nadzieję.
  • 21:38:24, 30-10-2008 Jadzia P.

    Tadeuszu, skoro już włosów zostało Ci mało to musisz sobie i synowi wutłumaczyć, że jak facet jest łysy to żona ma więcej miejsca do całowania.
  • 22:02:14, 30-10-2008 tadeusz50

    Jadziu ja to sobie już dawno wytłumaczyłem w ten sposób to raz gdy jeszcze żyła żona a dwa to mówię, że na mądrej głowie włosy nie chcą rosnąć. hi hi hi

Strony : 1 2 3 4 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy