Strona głównaKulturaShalom zaprasza na Festiwal Kultury Żydowskiej

Shalom zaprasza na Festiwal Kultury Żydowskiej

29 sierpnia w Warszawie rozpocznie się VI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, którego organizatorem jest Fundacja Shalom. Twórczynią i dyrektorem festiwalu jest Gołda Tencer.
Fundacja Shalom powstała prawie 20 lat temu, z inicjatywy Gołdy Tencer. Współtworzyli ją absolwenci istniejącej niegdyś szkoły żydowskiej im. I. L. Pereca w Łodzi. Fundamentem działalności fundacji była miłość do tradycji, historii, kultury i języka jidysz, a celem działania - ocalenie pamięci o barwnych żydowskich miasteczkach istniejących w Polsce na początku ubiegłego wieku.

Jednym z projektów Fundacji Shalom promujących i propagujących kulturę żydowską jest Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jego pierwszą edycję zorganizowano w 2004 roku, w 100. rocznicę urodzin Isaaca Bashevisa Singera, pisarza żydowskiego, którego kariera rozpoczęła się w Warszawie.

W pierwszych trzech edycjach festiwalu uczestniczyli m.in. Joseph Malovany, Benzion Miller, Israel Rand, Yaacov Motzen, Yechezkel Klang, Adam Makowicz, Vadim Brodski i Tobias Morgenstern. Wśród polskich artystów występujących na Festiwalu Warszawa Singera znaleźli się m.in. Sława Przybylska, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Gołda Tencer, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Bohdan Łazuka, Marian Opania, Szymon Szurmiej, Jacek Wójcicki, Waldemar Malicki, Janusz Tencer, Janusz Tylman, Czesław Majewski i Grupa Rafała Kmity.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że ich celem jest odtworzenie przedwojennego klimatu ulicy Próżnej i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów. Dlatego właśnie pojawiają się tu żydowskie kawiarenki, restauracje, małe sklepiki, warsztaty rzemieślnicze, winiarnia i piekarnia. Można w nich obejrzeć drobiazgi z minionej epoki, a na ulicy kupić pamiątki, spróbować tradycyjnych smakołyków i przyjrzeć się z bliska pracy mistrzów rzemiosła. Wokół rozbrzmiewa muzyka klezmerska, śpiew synagogalny, a także znane i łatwo wpadające w ucho tradycyjne żydowskie piosenki. W programie festiwalu znajdują się także projekcje przedwojennych filmów, współczesne spektakle, warsztaty tańca, piosenki, wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej oraz wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festiwalsingera.pl.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 05:50:57, 26-08-2009 Rayton

    Uczestniczac w Festiwalu bedzie mozna przeniesc sie wstecz, o cale dziesieciolecia. Polskie wladze coraz przychylniej patrza na kazda inicjatywe laczenia przeszlosci z terazniejszoscia. Takie "wehikuly czasu" powstana zapewne w kazdym wiekszym miescie co ulatwi spoleczenstwu ponowne zapoznanie sie z bogata kultura zydowska.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć