Strona głównaKulturaPlac Zbawiciela - polska rodzina bez znieczulenia

Plac Zbawiciela - polska rodzina bez znieczulenia

Plac Zbawiciela to jedna z najlepiej ocenianych polskich produkcji filmowych tego roku. Rodzinne dzieło państwa Krauze od samego początku zbierało pochwały od widzów i krytyków filmowych. Jaki był powód tak ciepłego przyjęcia? Być może przyczyniła się do tego tematyka, jaką podejmuje produkcja, ukazanie trudnej sytuacji młodych ludzi, historii, która często wydarza się obok nas. Niektórzy porównują Plac Zbawiciela do innej produkcji Krzysztofa Krauzego - "Długu". Trudno tutaj nie zauważyć pewnej analogii. Oba filmy ukazują losy bohaterów, którzy znaleźli się w ekstremalnych sytuacjach życiowych, postawionych pod przysłowiowym murem.
Plac Zbawiciela opowiada historię młodego małżeństwa. Beata (Jowita Budnik) i Bartek (Arkadiusz Janiczek) czekając na nowe, wymarzone mieszkanie, muszą chwilowo skorzystać z gościny matki Bartka - Teresy (Ewa Wencel), jej mieszkanie mieści się w Warszawie, przy tytułowym Placu Zbawiciela. Niestety developer, u którego młodzi małżonkowie kupili mieszkanie, bankrutuje, a Beata z Bartkiem tracą wszystkie oszczędności. Ich marzenia o nowym lokum legły w gruzach, nie mają gdzie się podziać, z dwojgiem dzieci muszą pozostać u Teresy. W krótkim czasie pomiędzy domownikami zaczynają narastać konflikty praktycznie o wszystko, Teresie przeszkadzają porozrzucane zabawki, padają obraźliwe słowa, poruszane zostaję tematy do tej pory nie mające znaczenia- np. pochodzenie Beaty. W końcu sytuacja staje się nie do zniesienia.

Beata przyjechała do Warszawy z prowincji, chciała skończyć studia, jednak jej ambicje zostały zweryfikowane przez nieplanowaną ciążę. Ostatecznie zajęła się wychowywaniem dzieci i pracą w domu. Bartek pracuje i utrzymuje rodzinę. Teresa stara się stwarzać pozory kochającej matki i teściowej, lecz pod tą powłoką kryje się bardzo samotna, zgorzkniała osoba, która - gnębiona niegdyś przez męża - teraz odreagowuje swoje życie na słabej psychicznie synowej. Beata, której marzenia i ambicje zostały zniweczone, ma słabą osobowość, nie potrafi się bronić przed silną teściową. Zadania, które stawia przed Beatą otoczenie są nie do osiągnięcia. Rodzina wymaga od niej bycia idealną matką, żoną, synową. Bierna postawa Beaty jest młynem na wodę dla działań Teresy, które w końcu mają znamiona sadyzmu. Rodzina, paradoksalnie, staje się toksycznym środowiskiem budzącym niechęć i agresję. Sytuacja w niej panująca nieuchronnie prowadzi do tragedii.

W cieniu konfliktu dorosłych swoją tragedię przeżywają dzieci, które - zapomniane przez wszystkich - są tylko niepotrzebnym dodatkiem, balastem, ciężarem. Widz wie, że przeżywają one swoją własną tragedię, kłótnie dorosłych odbierają na swój sposób. Brak ciepła rodzinnego, zainteresowania będzie miał na pewno ogromny wpływ na ich przyszłość. Patologia, jaką zastały w rodzinnym domu, pozostawi traumę w ich umysłach do końca życia.

Dzieło państwa Krauze jest filmem godnym polecenia, konflikt bohaterek buduje odpowiednie napięcie, postacie są wielowymiarowe, nie ma scen banalnych. Należy jednak zwrócić uwagę na fatalizm ciążący niezmiennie nad bohaterami, co czyni film niezmiernie bolesnym i ciężkim w odbiorze, czy może nazbyt ciężkim - należy ocenić samemu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:35:06, 11-01-2007 hanka93

    patologia zawsze narasta jeśli oprawca znajdzie słabszego
  • 14:22:05, 02-02-2007 Dzidka

    Szkoda, Haniu, że wypowiadasz się tak lakonicznie.Wybieram się na ten film i gdybyś mi doradziła, czy mam na niego iść, to byłabym wdzięczna. Chodzi o to, czy zbyt nie przygnębia. Pozdrawiam.
  • 14:42:39, 02-02-2007 iwo1111

    Droga Dzidko, wszystko na temat filmu zostało powiedziane w recenzji. Wystarczy kliknąć na czerwony napis - Plac Zbawiciela...........
    Chętnie obejrzałabym ten film ze względu na Ewę Wencel, którą bardzo lubię.A to końcówka recenzji o tym filmie -
    "Dzieło państwa Krauze jest filmem godnym polecenia, konflikt bohaterek buduje odpowiednie napięcie, postacie są wielowymiarowe, nie ma scen banalnych. Należy jednak zwrócić uwagę na fatalizm ciążący niezmiennie nad bohaterami, co czyni film niezmiernie bolesnym i ciężkim w odbiorze, czy może nazbyt ciężkim - należy ocenić samemu."
    ... zobacz więcej
  • 20:42:13, 02-02-2007 Dzidka

    Iwo,dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak mnie interesowała nie ta oficjalna recenzja, która na ogół nie zgadza się z moją opinią po obejrzeniu konkretnego filmu.Nabrałam zaufania do opinii naszego koła przyjaciół i dlatego pytałam, tym bardziej, że jest wywołany ten temat.Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy