Strona głównaEmeryturaStatus kombatanta za walkę z komuną

Status kombatanta za walkę z komuną

Jak podaje Super Express, rząd przygotowuje projekt nowej ustawy, zgodnie z którą status kombatanta otrzymają Polacy walczący z reżimem komunistycznym w latach 80- tych. Uprawnienia zostaną nabyte przez około 600 tysięcy osób, Sejm ma zacząć prace nad zmianą prawa jeszcze przed wakacjami.
Do tej pory dodatkowe świadczenia otrzymywali weterani II wojny światowej, uczestnicy poznańskiego Czerwca 1956 i osoby biorące udział w wydarzeniach na Wybrzeżu w 1970 roku. Pominięci zaś zostali np. górnicy z kopalni Wujek protestujący w 1980.

Kombatantami, zgodnie z planowanymi zmianami, mają zostać wszyscy ci, którzy w okresie 1944- 1989 prowadzili w sposób zorganizowany (czyli należeli do takich organizacji, jak: Ruch, KOR, ROPCiO, KPN, Solidarność Walcząca, RMP, FMW,Wolne Związki Zawodowe, podziemna Solidarność po 1982 roku) albo indywidualnie, regularnie, a także w sposób nielegalny lub powodujący represje działalność mającą na celu przywrócenie Polsce niepodległości i suwerenności, ustroju demokratycznego, bądź przestrzegania praw człowieka. Represje określone są przez ustawodawcę jako: śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia przez czas dłuższy niż 7 dni, uprowadzenie, osadzenie w wiezieniu, bądź innym miejscu odosobnienia lub zwolnienie z pracy.

Nowe rozwiązania legislacyjne odbiorą prawa kombatanckie osobom, które były zbrodniarzami komunistycznymi, uczestniczyły w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-39, odbywały służbę wojskową z poboru w czasie 10 maja 1945- 30 czerwca 1947, zwalczały demokratyczną opozycję.

Kombatanci na emeryturze, bądź rencie otrzymują m. in. comiesięczne dodatki w postaci: dodatek kombatancki - 153,19 zł; ryczałt energetyczny - 104,77 zł; dodatek kompensacyjny - 22,98 zł.

Osobom mającym status kombatanta przysługują także: pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w domach pomocy społecznej, 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską, 37% zniżki na przejazdy PKP. Czas kombatanckiej aktywności wliczany jest do okresów zatrudnienia.

Kombatanci udzielający się zawodowo mają możliwość zwiększenia urlopu wypoczynkowego o 10 dni roboczych i przejścia na emeryturę- w przypadku kobiety po skończeniu 55 lat, w przypadku mężczyzny- po 60- ce, jeśli przepracowali okres uprawniający do otrzymania emerytury.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 04:10:09, 31-07-2007 filipekx52

    DZIWNE!
    Pamiętają o wojnie w Hiszpanii a zapomnieli o UB,ZOMO i całej reszcie URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH
    minionej epoki,biorących nie tylko dodatki kombatanckie ale mających WYSOKIE RENTY I EMERYTURY!
    za krzywdy ludzkie!.
  • 14:04:42, 31-07-2007 POLA

    Za komuny było takie powiedzenie (z kabaretu jakiegoś): im dalej od wojny, tym więcej kombatantów.
    Pamiętają o tych z UB, SB, ale nie mogą (rządzący) dobrać się im do skóry w ramach prawnych działań, bo to nie takie proste.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy