Strona głównaPracaPolska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan o programie „Solidarność pokoleń - 50+”

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan o programie „Solidarność pokoleń - 50+”

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ustosunkowała się do rządowego programu „Solidarność pokoleń – 50+” – działania wspierające wydłużenie okresu aktywności ekonomicznej osób starszych.
Zdaniem PKPP Lewiatan podjęcie działań na rzecz aktywizacji osób po 50- tym roku życia jest przedsięwzięciem koniecznym. Jak pokazują statystyki tylko niewiele ponad 28 % Polaków w wieku 55-64 znajduje zatrudnienie. Dane te są niepokojące zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, iż w Niemczech odsetek ten wynosi niemal 50%, w Szwecji natomiast przekracza 60 %.
PKPP Lewiatan zawraca również uwagę na fakt starzenia się polskiego społeczeństwa, konsekwencją tego jest zwiększanie się liczby osób w wieku poprodukcyjnym przypadających na 100 osób w wieku produkcyjnym. Taka sytuacja to obciążenie dla budżetu państwa, należy bowiem pamiętać, iż osoby bierne zawodowo nie tworzą produktu narodowego pobierają natomiast świadczenia. Zmniejszenie liczby osób czynnych zawodowo ma także konsekwencje w postaci zmniejszenia się liczby osób płacących składki na ubezpieczenie społeczne oraz obniżenia wpływów podatkowych.
Konieczne jest zatem zatrzymanie osób dojrzałych na rynku pracy, w przeciwnym razie nie uda się: zachowanie równowagi systemu emerytalnego, zwiększanie wydatków o charakterze inwestycyjnym, utrzymanie wzrostu gospodarczego. Warto także pamiętać, że aktywność zawodowa osób po 50- tym roku życia ma też wymiar pozamaterialny. Dla wielu osób praca jest bodźcem motywującym do innej aktywności życiowej, do dbania o zdrowie oraz kondycję. Możliwość pracowania to również szansa na przebywanie z innymi ludźmi oraz sposób na podniesie poczucia własnej wartości.

W celu wydłużenia okresu aktywności zawodowej Polaków konieczna jest współpraca instytucji państwowych, biznesowych oraz organizacji pracowników. Konieczne jest też wprowadzenie zmian w przepisach, które demotywują osoby dojrzałe do prowadzenia aktywności zawodowej. Dlatego też PKPP Lewiatan zgadza się z tym, iż konieczne jest dokończenie reformy emerytalnej poprzez szybkie wprowadzenie w życie ustawy regulującej kwestie emerytur pomostowych. Wysokość tych emerytur powinna być uzależniona od planowanego czasu ich pobierania, ważne jest także uwzględnianie faktycznego wieku przejścia na emeryturę ,a nie określonej przepisami granicy 60 lat. PKPP zgadza się z tym, iż emerytury pomostowe powinny być finansowane przez pracodawców zatrudniających osoby, którym takie świadczenia przysługują. Właściwym jest również pomysł wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Wśród czynników demotywujących dojrzałe osoby do kontynuowania pracy zawodowej znajdują się zdaniem PKPP Lewiatan renty rodzinne oraz świadczenia przedemerytalne, do których nie znajdujemy odniesienia w rządowym projekcie. Według PKPP należy znieść przyznawanie świadczeń przedemerytalnych jednocześnie z likwidacją wcześniejszych emerytur. Konieczna jest także zmiana w przepisach regulujących przyznawanie rent rodzinnych. Możliwość uzyskania tzw. rent wdowich już wieku 50 lat sprzyja rezygnacji z pracy zawodowej głównie w przypadku kobiet w wieku przedemerytalnym. Rozwiązaniem tego problemu może być podwyższenie granicy wieku, w którym można uzyskać rentę po zmarły, współmałżonku do poziomu obowiązującego wieku emerytalnego.
Demotywujący charakter ma także zdaniem PKPP lewiatan funkcjonowanie okresu ochronnego pracowników, którym do przejścia na emeryturę pozostało nie więcej niż 4 lata.

Jeśli zatem chcemy przedłużyć okres aktywności zawodowej Polaków konieczne jest promowanie zatrudniania dojrzałych osób oraz poprawienie ich warunków pracy. Program ,,Solidarność pokoleń 50 +’’ zakłada upowszechnienie umiejętności zarządzania różnorodnością w firmie, w tym również wiekiem. W tym celu ważne jest promowanie wartości kojarzących się z młodością ale i z doświadczeniem. Nie mniej istotne jest umożliwienie dojrzałym pracownikom zmieniania stanowiska pracy ramach przedsiębiorstwa. Namysłu wymaga kwestia, czy zasadne jest wprowadzanie norm prawnych regulujących warunki zatrudniania dojrzałych pracowników, czy tylko promowanie pewnych zachowań. Narzucenie prawnych norm mających zwiększyć komfort pracy dojrzałych osób może mieć skutek odwrotny od zamierzonego- tzn. zniechęcić do zatrudniania osób po 50- tym roku życia.
W jak najdłuższym zatrzymaniu Polaków na rynku pracy pomóc mogą także działania prozdrowotne działania profilaktyczne.
PKPP Lewiatan popiera także działania przyczyniające się do podnoszenia kwalifikacji dojrzałych pracowników. Namysłu wymaga jednak kwestia finansowania kursów i szkoleń.

PKPP Lewiatan popiera podjęcie działań, które zmniejszą koszty zatrudniania osób po 50- tym roku życia. Dobrym pomysłem jest zwolnienie pracodawców z płacenia za osoby w wieku przedemerytalnym składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń
Pracowniczych, wsparcie ze środków publicznych doszkalania pracowników oraz zorganizowanie możliwości transportu pracowników bez obciążania pracowników kosztami podatku dochodowego za ekwiwalent kosztów dojazdu.
PKPP proponuje też rozważenie możliwości zwolnienia osób pobierających wcześniejsze
emerytury (renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i pracujących z konieczności opłacania części składki na ubezpieczenia rentowe, zwolnienie takie powinno też dotyczyć pracodawców zatrudniających takich świadczeniobiorców.
PKPP zwraca także uwagę na konieczność aktywizacji osób bezrobotnych, 50- latków zagrożonych utratą pracy i osób niepełnosprawnych.
W celu aktywizacji bezrobotnych zasadne jest ograniczenie prawa do świadczeń socjalnych dla osób uchylających się od podjęcia legalnej pracy. Jak Podkreśla PKPP Lewiatan wsparcie ze strony państwa powinno być motywacją do usamodzielnienia się finansowego. Chcąc wyrównać szanse osób niepełnosprawnych na rynku pracy należy poprawić dostępność do pomocy społecznej, uprościć procedury otrzymywania wsparcia, równe traktowanie pracodawców na otwartym i chronionym rynku pracy. Bardzo ważne jest uproszczenie zasad zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz wykorzystywanie form pracy umożliwiających barier w dotarciu do miejsca zatrudnienia, np. telepraca.
Kwestiami wymagającymi uregulowania są składki płacone na PEFRON- a dokładnie ich wysokość oraz wyrównanie obowiązków pracodawców prywatnych i państwowych.
Ważnym elementem zmian na rynku pracy jest zwiększenie możliwość zatrudniania kobiet poprzez rozwój usług umożliwiających godzenie życia zawodowego i rodzinnego.
PKPP Lewiatan zgadza się z tym, iż należy likwidować przeszkody w zatrudnianiu kobiet, konieczne jest też likwidowanie przeszkód w podjęciu decyzji o posiadaniu dzieci.




Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:16:45, 15-05-2008 Margherita

    Bardzo dobry pomysł z 50+. A ja już myślę o 60+ dla kobiet. Zrównanie wieku emeytalnego z mężczyznami dla kobiet powinno poczatkowo być dobrowolne. Bo przecież kobiety pracują w domu, dla rodziny, i opiekują sie wnukami wyręczając w tym państwo , które nie potrafi zapewnic dostatecznej ilosci żłobków i przedszkoli. Ale kobiety powinny popracować jeszcze do 65 roku życia, choćby na pół etatu, bo te 5 lat pracy więcej zapewni im wyższą emeyturę. A przeciez statystycznie kobiety żyją dłużej.
    Skazywanie je ustawowo na mniejszą emeryturę jest jawną dyskryminacją kobiet, zmuszonych prawnie do otrzymania niższej emerytury niż mężczyźni majacy to samo wykształcenie, stanowisko. A właśnie w jesieni życia kobiety potrzebują dla siebie więcej pieniędzy! Pracując w rozsądnych granicach będą zdrowsze a tym samym mogą państwu pomóc a nie być ciężarem.
    Margherita
    ... zobacz więcej
  • 23:13:44, 01-06-2008 Hanna1952

    Gdzie ta praca??? Ja mam 56 lat.Jestem na emeryturze po likwidacji ( przez Wojewodę) państwoego zakładu pracy. Mam średnie wykształcenie (ostatnio pracownik biurowy). Do dnia dzisiejszego nie mogę znaleźć zatrudnienia. Czuję się bardzo źle siedząc w domu. Ponieważ wychowałam 2 dzieci (urlopy wychowawcze) moja emerytura jest bardzo niska. W moim przekonaniu zostałam ukarana za urodzenie i wychowywanie dzieci. Teraz nie wiem czy się śmiać czy płakać (sama utrzymuję dorastające dziecko).

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy