Osoby pracujące w nietypowych godzinach, takich jak 22:00-6:00, czyli na tzw. „nocnej zmianie", są bardziej narażone niż osoby pracujące w tradycyjnych godzinach dziennych na rozwój przewlekłego schorzenia - zaburzenia snu związanego z pracą zmianową - które zakłóca ich sen.
Obturacyjny bezdech senny, schorzenie powodujące obniżenie poziomu tlenu podczas snu, jest powiązany z degeneracją obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć poprzez uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych w mózgu.
Osoby mające problemy z oddychaniem podczas snu mogą mieć większy hipokamp, obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i myślenie. Wykazano również, że osoby z niższym poziomem tlenu podczas snu odznaczały się zmianami w głębokich częściach mózgu, tj. istocie białej, co jest częstym objawem pogorszenia zdrowia tego organu, które rozwija się wraz z wiekiem.
Osoby cierpiące na bezdech senny mają trudności z zapamiętywaniem szczegółów ze wspomnień z własnego życia, co może zwiększać ryzyko depresji.
Powszechne, ale rzadko diagnozowane zaburzenie snu przyczynia się do rozwoju demencji, szczególnie u kobiet.
Obturacyjny bezdech senny może być czynnikiem ryzyka rozwoju tętniaków aorty brzusznej, ostrzegają eksperci z University of Missouri.
W pewnym momencie wielu z nas doświadczyło senności po obiedzie, walcząc o zachowanie czujności w środku popołudnia i sięgając po butelkę wody, aby nawodnić zmęczone ciało. Ale co z osobami cierpiącymi na nadmierną senność w ciągu dnia, czyli senność trwającą przez cały czas pozostawania na jawie?
Zdarza się, że pacjent zasypia na fotelu dentystycznym, mimo lęku przed zbliżającym się zabiegiem. Pozornie nieistotne, ale - dla dentystów znających najnowsze badania nad snem - ta czerwona flaga wskazuje na stan zagrażający życiu.
Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym, które częściej używają aparatu do dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), mają lepsze relacje z partnerem.
Osoby cierpiące na bezdech senny mogą częściej mieć problemy z pamięcią lub myśleniem. Badania pokazały powiązanie między tą chorobą i osłabieniem funkcji poznawczych.
Kobiety w średnim wieku z niskim poziomem estrogenów i progesteronu częściej chrapią i mają objawy obturacyjnego bezdechu sennego.
Lek stosowany wcześniej w leczeniu depresji może zmniejszyć nasilenie obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).
Kobiety cierpiące na ciężki bezdech senny mają wyższe ryzyko zachorowania na raka. Nie dowiedziono związku przyczynowego między jednym a drugim, ale nocne niedotlenienie u kobiet zbiega się z wyższym zagrożeniem nowotworem.
Kobiety cierpiące na ciężki bezdech senny mają wyższe ryzyko zachorowania na raka. Nie dowiedziono związku przyczynowego między jednym a drugim, ale nocne niedotlenienie u kobiet zbiega się z wyższym zagrożeniem nowotworem.
Ludzie, którzy dzielą łóżko ze współmałżonkiem, sypiają lepiej niż ci, którzy udają się na nocny odpoczynek samotnie, mówią uczeni z University of Arizona.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują