Porady - pytania i odpowiedzi

2014-06-14 08:25 autor: mirlima

10 631 odsłon

Czy druga żona ojca ma prawo do zachowku?

Mój ojciec zamierza ożenić się po raz drugi. Przed laty zapisał wraz z matką mieszkanie własnościowe, w którym obecnie mieszka, mnie na zasadzie cesji praw własnościowych. Matka nie żyje.

Czy po śmierci ojca jego drugiej żonie należy się zachowek, czyli prawo do części mieszkania? Wg mnie, mieszkanie jest częścią mojego majątku osobistego, który uzyskałem od rodziców przed drugim ślubem ojca. Nie jest to majątek wspólny ojca i jego drugiej żony.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-30 08:39 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Art. 994 § 3 Kodeksu cywilnego - przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa. 

    Darowizna mieszkania na  rzecz dziecka uczyniona przez ojca nie będzie doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku należnego drugiej żonie ojca. 

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2014-06-13 10:38 przez mirlima

    Zachowek dla drugiejj żony mojego ojca.

    Mój ojciec zamierza ożenić się po raz drugi. Przed laty zapisał wraz z matką mieszkanie własnościowe, w którym obecnie mieszka, mnie na zasadzie cesji praw własnościowych. Matka nie żyje.
    Czy po śmierci ojca jego drugiej żonie należy się zachowek, czyli prawo do części mieszkania? Wg mnie, mieszkani...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-03-29 15:37 przez kamilwwl

    Przepisanie mieszkania ze splata za zycia rodzicow ?

    Witam.
    Teść z teściową chcą przepisac na mnie i na żonę mieszkanie,pod warunkiem ze splacę brata żony. Pytanie czy jest taka możliwość za życia rodziców ewentualnie jak to zrobić, czy jest ustalony procent domu ktory mam spłacać czy teżmożemy umowić sięluźno na jakąś kwotę ?
     
    Dziekuje za odp.

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2014-03-16 08:33 przez Beti0450

    Ustalenie spadku bądż prawa do zachowku.

    Witam .Moj ojciec zmarł  w 2006 r .Jestem jego nieślubną córką z krótkiego związku który miał miejsce w trakcie jego związku małżeńskiego w którym miał syna czyli mojego  przyrodniego brata .Po śmierci ojca została działka i budynek w dobrej lokalizacji ,w którym mieszka i jest zameldowany brat .Z  ...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-10-09 19:09 przez Iwetta21

    Zachowek po dziadkach

    Witam, kupiłam razem z mężem 15 lat temu mieszkanie od miasta TBS. Na wykup mieszkania miałam zniżkę. Nie było żadnego testamentu ani darowizny dla nas od dziadków.Kiedyś w tym mieszkaniu mieszkali dziadek i babcia ze strony mojej mamy dziadek zmarł i babcia zmarła w tym roku w maju. Sprzedaliśmy to...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-09-04 08:02 przez alicjagrażyna

    Spadek po drugiej mamie

    W 1959 roku nasz ojciec ponownie się ożenił, po śmierci naszej mamy.Ja miałam wtedy 5 a siostra 3 lata. Ojciec nie żyje od 12 lat, a w lipcu zmarła nasza Macocha. Pytanie jak teraz wyglądają sprawy spadkowe drugiej matce. My w dowodach osobistych miałyśmy zawsze wpisaną jako matke naszą rodzoną ale ...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania