Porady - pytania i odpowiedzi

2010-10-07 14:09 autor: Ania

7 650 odsłon

Wstyd się przyznać - Mario Vargas Llosa, jakie książki polecacie?

Mario Vargas Llosa dostał literackiego Nobla. A ja ze wstydem przyznaję, że nic jego nie czytałam. Czy możecie mi polecić od której z jego książek zacząć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-10-07 15:26 autor odpowiedzi: setab

  Witaj,

   możesz zacząć zgodnie z chronologią, bądź wybrać te uznawane za najważniejsze pozycje. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, to za debiut uznaje się „Miasto i psy”, potem napisał „Zielony dom”, zresztą, lista jest dostępna w wielu księgarniach internetowych. Za najwybitniejsze zaś uznaje się: „Rozmowa w katedrze”,  ”Zielony dom”, „Ciotka Julia i skryba”, „Kto zabił Palomina Molero?”, „Święto kozła”. Styl pisarza to – na dużym poziomie ogólności – materiał historyczny i osobiste doświadczenia. Pisze głównie o peruwiańskim i boliwijskim społeczeństwie oraz jego kłopotach. Nie boi się trudnych tematów, opowiada o korupcji, biedzie, demoralizacji, ucisku, polityce. Nie tylko treść jest interesująca, stworzył swój własny eklektyczny styl w oparciu o różne konwencje literackie. A to coś na zachętę – słowa samego Llosy: „Największy wkład literatury w postęp człowieka to być może to, że przypomina nam, iż świat jest źle urządzony; a ci, którzy udają, że jest przeciwnie, kłamią; no i [literatura przypomina, że] świat może być poprawiony i wykreowany jak ten, który nasza wyobraźnia i język są w stanie tworzyć”

   

  pozdrawiam,

  Asia

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-22 16:44 autor odpowiedzi: Eska1954

  Wpadła mi w ręce swego czasu książka "Rozmowa w katedrze",którą przeczytałam z ciekawością ze względu na trafne oddanie klimatów tamtych krajów.

  Oceń odpowiedź 0 12

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Literatura, Poezja

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania