Ludzie mieszkający w miastach z większą ilością zielonych przestrzeni cieszą się lepszym samopoczuciem niż mieszkańcy „betonowych pustyni".
Masz coś do zakomunikowania o sobie? Wyrażasz jakąś opinię, coś się w twoim życiu zmieniło? Być może nikogo to nie obchodzi, ale by poczuć się lepiej, wystarczy, że się tym z kimś podzielisz.
W roku 2011 w porównaniu z rokiem poprzednim samopoczucie Polaków nie uległo zasadniczym zmianom, natomiast w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacząco się poprawiło - wynika z badania CBOS. Jesteśmy coraz częściej są zadowoleni z życiowych osiągnięć, a także przekonani, że wszystko układa się dobrze. Rzadziej odczuwamy zniechęcenie, znużenie, zdenerwowanie czy smutek.
Jesień zagościła już u nas na dobre i jak na razie nigdzie się nie wybiera. Są wśród nas tacy, którzy przywykli do jej kaprysów i potrafią dostrzec w niej urok lecz zdecydowana większość z nas wraca wspomnieniami do lata, z sentymentem spoglądając na lekką garderobę. A jesień - jak to jesień - nie rozpieszcza i lubi płatać figle. Warto więc zadbać o swoją odporność i oprócz założenia grubego swetra, wcielić w życie kilka niezastąpionych rad.
Zmęczenie często dopada nas wtedy, gdy potrzebujemy być zwarci i gotowi do działania. Po długich godzinach intensywnej pracy w domy czy w pracy, odczuwamy uciążliwy ból pleców, nóg, zaczyna pulsować nam głowa, a nasz umysł nie chce dłużej funkcjonować. Czujemy się źle i tak naprawdę nie do końca zdajemy sobie sprawę, dlaczego. Przecież nie wykonywaliśmy ciężkiej pracy fizycznej, więc skąd to zmęczenie? Dlatego, gdy objawy pojawiają się pierwszy, drugi, dziesiąty raz – bagatelizujemy je. Aż w końcu zmęczenie staje się zbyt trudne do przezwyciężenia i przegrywamy z bólem. Jak temu zapobiec? Trzeba poznać przyczyny problemów i zastosować się do kilku profilaktycznych rad.
Gdy „szwankuje" samopoczucie, trudno utrzymać pozytywne nastawienie. To jednak działa w dwie strony, tzn. ocena swojego samopoczucia w istocie na nie wpływa.
Wraz z nadejściem jesieni zaczynamy odczuwać większe przygnębienie oraz apatię. Utrzymujące się osłabienie organizmu, spadek koncentracji i wahania nastroju mogą doprowadzić nawet do depresji. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych sposobów na obronę przed jesienną melancholią.
Zmiana środowiska to priorytet numer jeden na wakacyjnej liście postanowień. Najpopularniejsze miejsca spędzania urlopu to komfortowe ośrodki, gdzie wczasowicze mogą się odprężyć i zapomnieć o problemach. Szwedzki bufet, popołudniowe drzemki oraz sączenie piwa i drinków nad basenem to częsty sposób na rozluźnienie. Tymczasem wiele osób po powrocie z wakacji uskarża się na obniżone samopoczucie, senność i objawy stresu. Czy zatem słodkie lenistwo popłaca?
Nie tylko miłośnicy sztuki powinni odwiedzać muzea, teatry i opery. Mniej zainteresowani twórczością artystyczną także mają powód do bywania w tego rodzaju placówkach - zyskają dzięki temu lepsze zdrowie i samopoczucie, uważają norwescy uczeni.
Aktywność fizyczna znalazła się na ostatniej pozycji wśród najważniejszych aspektów dbania o siebie, wymienianych przez kobiety w wieku 35+, wynika z raportu kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła". Kobiety większą wagę przywiązują do zdrowego odżywiania się czy profilaktyki chorób.
Niektóre osoby „z natury" są pesymistami. Winę ponoszą substancje chemiczne występujące w mózgu i wpływające na sposób postrzegania świata - twierdzą naukowcy.
Atrakcyjność i pewność siebie, jakie daje nam ładny wygląd i dobre samopoczucie, to czynniki sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Jak je osiągnąć?
Wpływ pogody na nasze samopoczucie to fakt. A co z naszą psychiką? Specjaliści od marketingu od lat głowią się nad zbadaniem - jaki związek z naszymi decyzjami konsumenckimi ma aura za oknem. Czy słusznie?
Jeśli akceptację własnego wyglądu potraktujemy jako wskaźnik samopoczucia psychicznego, to możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat Polacy stali się szczęśliwsi - piszą autorzy raportu CBOS. Mimo zagrożeń związanych ze stanem gospodarki i rynku pracy poprawiła się samoocena Polaków. Ankietowani częściej niż sześć lat temu akceptują swój wygląd, rzadziej są z niego niezadowoleni i rzadziej czują się w obowiązku coś w swoim wizerunku zmienić.
Kiedy następnym razem skaleczysz się, uderzysz w łokieć, czy też wylejesz na siebie gorącą kawę, nie powstrzymuj niecenzuralnych słów cisnących się na usta - przekleństwa mogą mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?