Wrocław to miasto o długiej i bogatej tradycji wielokulturowej, miejsce harmonijnego współistnienia odmiennych, tradycji, religii i wyznań. W ten duch dialogu wpisuje się II Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego, która w dniach 12 i 13 października odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.
Dziś w Gdańsku zmarł w Gdańsku ksiądz prałat Henryk Jankowski. Miał 74 lata.
Niemożność wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, orzekł Trybunał w Strasburgu.
Historycy z Austrii, Holandii i Wlk. Brytanii połączyli swe siły, aby zbadać sposób, w jaki społeczeństwa średniowieczne wykorzystywały przeszłość do ustalenia poglądów na temat ludzi i ich tożsamości oraz w jaki sposób te poglądy nadal odgrywają ważną rolę w dzisiejszym społeczeństwie.
Konserwatywne grupy katolickie są zbulwersowane planami realizacji animowanego serialu komediowego o Jezusie Chrystusie.
Nowe badania prowadzone we Włoszech rzucają światło na sposób, w jaki zmiany w mózgu mogą wpływać na duchowe i religijne postawy. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie Neuron, przyczynią się ostatecznie do opracowania nowych metod leczenia niektórych zaburzeń osobowości.
Wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego w dwudziestu krajach (w Polsce przez CBOS) pokazują, że istnieją bardzo duże różnice w postrzeganiu roli państwa w ochronie uczuć religijnych obywateli i prawa do wolności słowa, w tym publicznego krytykowania religii.
Większość ludzi wierzy, że u kresu ziemskiej wędrówki czeka na nas niebo. Przewaga takiej wiary jest wyraźna aż w 16 z 17 krajów, gdzie korzystając ze swoich redakcji w różnych zakątkach świata sondaż przeprowadził miesięcznik „Reader's Digest".
Jak wynika z najnowszych badań CBOS, główny wskaźnik religijności Polaków od dwudziestu lat pozostaje na wysokim poziomie. W różnych okresach tego przedziału czasowego wiarę w Boga deklarowało od 93 do 97% respondentów.
Sunda Croonquist, amerykańska aktorka komediowa, została pozwana do sądu przez matkę swojego męża za... zbyt częste opowiadanie dowcipów o teściowej.
96-letni Randall Butisingh mieszkający na Florydzie zyskał miano najstarszego blogera. Staruszek został ostatnio nagrodzony przez portal lifebeginsat80.com za najlepszą stronę seniora.
Z uwagi na kontrowersje dotyczące koncertu Madonny w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, organizator postanowił wystosować oficjalne oświadczenie.
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji. Nawet ci, którzy nie czują się związani z Kościołem, zwykle spędzają Wielkanoc, jak nakazuje zwyczaj - przy uroczystym śniadaniu, na którym podaje się biały barszcz, poświęcone uprzednio jajka, białą kiełbasę. Rodzima tradycja jest dobrze znana, chętnie wypełniamy rytuały i kultywujemy zwyczaje, jak jest jednak z wiedzą o sposobie spędzania Świąt za granicą?
Częstotliwość rozmów z Bogiem ma związek z miejscem zamieszkania. Sondaż przeprowadzony przez redakcje miesięcznika Reader's Digest w różnych zakątkach świata wykazał, że Wschód częściej zwraca się ku Bogu niż Zachód.
Sąd w Wielkiej Brytanii musi rozpatrzeć nietypowy wniosek. Hindus mieszkający w UK chce mieć pogrzeb polegający na skremowaniu ciała w otwartej przestrzeni, zgodnie ze tradycją religii, którą wyznaje. Brytyjskie prawo zabrania jednak pochówku tego rodzaju.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni