Z raportu „Polacy o niepełnosprawnych” - przygotowanego przez TNS OBOP na zlecenie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - wynika, że 87 procent Polaków jest zdania, iż niepełnosprawni otrzymują zbyt małe wsparcie ze strony państwa. Według 86 proc. badanych głównym źródłem utrzymania osób niepełnosprawnych powinna być renta. Jednocześnie ponad trzy czwarte społeczeństwa (78 proc.) opowiada się za podejmowaniem pracy zawodowej przez niepełnosprawnych.
Pod numerem telefonu 0-800-53-33-35 wszyscy zainteresowani mogą uzyskać informacje przydatne osobom niepełnosprawnym. Wśród najczęściej zadawanych pytań dominują te, które dotyczą kryteriów udziału w programach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz ogólnych uprawnień osób niepełnosprawnych.
Do Izby Skarbowej w Katowicach wpłynęło zapytanie osoby niepełnosprawnej o możliwość zaliczenia napraw samochodu potrzebnego m. in. do przewozu na zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne do wydatków na cele rehabilitacyjne. Podatniczka zapytała także, czy do tego rodzaju wydatków zakwalifikować można kupno kanapy odpowiedniej do jej ograniczeń ruchowych.
Osoby niepełnosprawne, które ubiegają się z Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację wózka inwalidzkiego czy aparatu słuchowego muszą czekać w coraz dłuższych kolejkach. Okazuje się, że na tego typu sprzęt trzeba czekać niekiedy nawet około roku. W 2007 roku ma być jeszcze gorzej, ponieważ NFZ jeszcze zmniejszył budżet na tego typu refundacje - donosi "Metro".
Wiara w Boga może pomóc w rekonwalescencji po przebytych zabiegach i operacjach – twierdzą naukowcy, opierając się na przeprowadzonych ostatnio badaniach. W oświadczeniu wydanym przez prowadzącą badania Amy L. Ai z University of Washington w Seattle, że wyniki badań dają jasno do zrozumienia, że lekarze powinni przywiązywać większą uwagę do ważnego czynnika, jakim jest wiara. Powinni wykorzystywać ją jako pomoc w inspirowaniu i motywowaniu pacjentów.
Inżynierowie z Uniwersytetu Stanowego w New Jersey przekształcili standardowe gry video w system, który dzięki wykorzystaniu technologii rzeczywistości wirtualnej może stać się przydatną pomocą w rehabilitacji osób po przebytym wylewie.
Badania przeprowadzone w Hong Kongu wykazały, że ludzie, którzy przekroczyli 80 lat, dzięki rehabilitacji po udarze mózgu, wracają do zdrowia tak, jak młodsi pacjenci. Powinni więc być poddawani programom intensywnej rehabilitacji w równym stopniu. Według WHO 15 milionów ludzi rocznie doznaje udarów, spośród nich 5 milionów umiera, kolejne 5 milionów zaś pozostaje trwale niepełnosprawnymi.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni