Samotność stała się globalną „epidemią". Wraz ze starzeniem się populacji zwiększa się problem braku odpowiedniej opieki nad ludźmi starszymi i ich izolacji. Wielu jest zdania, że staruszka z nudów wyglądająca przez okno to charakterystyczny obrazek przedstawiający smutną rzeczywistość. Nie chcesz tak spędzać jesieni życia? Zacznij działać już teraz. Coś da się zrobić.
Kult młodości opanował prawdopodobnie cały świat, ale dojrzałość ma swoje zalety - tak duże, że coraz częściej bardzo doceniane. Dotyczy to np. kobiet. Choć w mediach ciągle dominują młode lub silnie odmładzające się celebrytki, daje się też dostrzegać nowy trend: naturalności, dojrzałości, propagowania dystansu do siebie i świata, a tym cechują się nie najmłodsze już panie. Oto, dlaczego starsze kobiety to fantastyczne partnerki i przyjaciółki.
Życie towarzyskie pomaga zachować optymizm, dobre relacje z innymi i lepsze zdrowie fizyczne. Okazuje się jednak, że bywa też meczące i stresujące. Przeprowadzono badania, z których wynika, że zaproszenie gości na kolację oznacza wyższy stres niż ten związany z pracą.
Odebrałeś fatalne wyniki badań, coś Ci nie poszło w pracy, Twój mąż / żona Cię nie rozumieją... i nie masz komu o tym powiedzieć. Media społecznościowe, które w założeniu ułatwiają nam kontakt z przyjaciółmi, zupełnie nie sprawdzają się w takich sytuacjach.
Warto zadbać o relacje z innymi - dobry krąg przyjaciół nie tylko poprawia emocjonalne samopoczucie, może też skutkować lepszą ochroną przed bólem.
Osoby, kóre posiadają zwierzę, są bardziej towarzyskie i mają liczniejsze grono przyjaciół.
Stres może dać się we znaki, jego skutki to m. in.: bezsenne noce, kłopoty z koncentracją, ciągły lęk, problemy z codziennymi obowiązkami. Nie da się całkowicie uniknąć stresujących zdarzeń, ale można znacznie osłabić reakcje na nie chroniąc tym samym swoje zdrowie - niezawodnym sposobem jest przyjaźń.
Spokój może nas uratować. Przynajmniej przed demencją. Poza tym potrzebne są jeszcze dobre relacje z innymi ludźmi. Dzięki temu ma się mniejsze szanse na rozwój otępienia.
Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
Samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego osób starszych. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ to one najczęściej zostają na starość samotne. Dane GUS pokazują, że już w wieku 65-69 lat ponad 58% kobiet to wdowy. Naukowcy radzą, by unikać samotności tak samo jak palenia papierosów czy otyłości.
Powodów do stresu nam nie brakuje - niektóre są dość błahe i błyskawicznie jesteśmy w stanie się „otrząsnąć", inne wręcz paraliżują i sprawiają, że trudno wykonywać codzienne obowiązki. O ile stres nie jest przewlekły i nie trzeba dłuższej profesjonalnej terapii, by go zwalczyć, skuteczne są pewne łatwo dostępne sposoby - wypróbuj je, a szybko się uspokoisz.
Pytanie jest nieco prowokacyjne, bo skoro udało się pozostać razem przez lata, to znaczy, że dotychczasowe „strategie" funkcjonowania w parze nie zawiodły. Prawda jest jednak taka, że, po pierwsze, odnotowuje się coraz więcej rozwodów wśród dojrzałych par, po drugie zarówno partnerzy, jak i terapeuci przyznają, że jakość wielu dojrzałych związków jest niska.
Umiejętność korzystania z Internetu, a przez to pozostawanie w kontakcie z najbliższymi, sprzyja lepszemu starzeniu się.
Za pośrednictwem największej sieci społecznościowej Facebook postanowiono przeprowadzić niejawne badania dotyczące reakcji użytkowników na pozytywne i negatywne bodźce.
„Starość nie radość", słyszymy zewsząd, bo jesień życia wiąże się z rozmaitymi charakterystycznymi dla niej problemami. A jednak da się zobaczyć starszy wiek w innym świetle. Starzenie się ma swoje zalety - zobacz jakie.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują