Osoby chorujące na dnę moczanową cechują niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak sądzą uczeni, kwas moczowy, który wywołuje dnę, może mieć działanie ochronne przed rozwojem określonych chorób neurdegradacyjnych.
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. Jej współczesna nazwa pochodzi od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał ją w 1817 roku. Choć główną grupą cierpiącą na tę chorobę są osoby starsze, może ona zaatakować już przed 40. rokiem życia.
Corocznie, 11 kwietnia, w dzień urodzin dra Jamesa Parkinsona, pierwszego lekarza który opisał tę chorobę, obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Dzień ten został ustanowiony, aby podnieść świadomość potrzeb osób cierpiących na chorobę Parkinsona oraz podjąć kroki w celu zapewnienia dostępu do właściwej opieki medycznej oraz usług wsparcia wszystkim, którzy są dotknięci tą chorobą.
Podawanie leków tylko spowalnia postęp choroby Parkinsona a przy tym powoduje nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne działania uboczne, dlatego lekarze coraz częściej proponują pacjentom zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu stymulatora, który pobudza okolice podwzgórzowe mózgu, polepszając przewodzenie impulsów nerwowych. Okazuje się jednak że takie zabiegi mogą mieć tragiczne następstwa.
Pozostawanie zdrowym w wieku pięćdziesięciu kilku lat w dużym stopniu zależy od nas samych. Poczucie wyobcowania, utrata energii, kłopoty z pamięcią mogą stanowić oznaki procesu starzenia się. Nie muszą być jednak nieodwracalnymi symptomami dojrzałego wieku, istnieją sposoby na zachowanie młodości, jednym z nich jest – jak pisze William Keyser na 55-alive.com – poprowadzenie własnego biznesu.
Owoce aronii zawarte w mają szansę zrewolucjonizować leczenie większości chorób cywilizacyjnych. Czy małe, niepozorne owoce mogą być lekiem na całe zło?Już Indianie byli przekonani, że jagody są darem Wielkiego Ducha i mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Wiara znalazła oparcie w nauce i 50 lat temu odkryto, że wolne rodniki powodują choroby i starość, niszczą białko, DNA oraz lipidy. Proces produkowania wolnych rodników hamują jedynie przeciwutleniacze (antyoksydanty).
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego dowodzą, że przyjmowanie przez pacjentów w początkowym stadium choroby Parkinsona koenzymu Q10 spowalnia jej rozwój. Wyniki dociekań naukowych opublikowano w „Archives of Neurology”.
Agencja Leo Burnett z Kolumbii zrealizowała kampanię "Help them", dla Colombian League for Parkinson's Disease. Hasła: "Help them open a door" (Pomóż im otworzyć drzwi), "Help them turn the page" (Pomóż im przewrócić stronę), "Help them change a light bulb" (Pomóż im zmienić żarówkę) mówią o prostych codziennych czynnościach, które osobie cierpiącej na chorobę Parkinsona sprawiają ogromną trudność.
Choroba Parkinsona to dolegliwość neurologiczna będąca następstwem degeneracji komórek nerwowych. Choroba ta występuje najczęściej u osób po 65 –tym roku życia, jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów i opóźnianiu rozwoju.
Żurawina to roślina o szczególnych właściwościach, której charakterystyczny, cierpko-słodki smak zna chyba każdy z nas. Występuje w północnej części naszego kraju i należy do czołówki roślin o udowodnionych korzyściach prozdrowotnych.
Utrata zdolności trzeźwego myślenia jest jednym z ważniejszych zmartwień seniorów i wielu z nich coraz częściej sięga po jedzenie bogate w antyutleniacze. Według naukowców z Agricultural Research Service (agencja naukowa w amerykańskim ministerstwie rolnictwa) dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po winogrona i jagody.
Elektryczne impulsy dostarczane do mózgu mogą znacząco wpłynąć na łagodzenie objawów choroby Parkinsona, są bardziej efektywne niż leczenie standardowymi medykamentami.
Choroba Parkinsona w Nowej Zelandii jest uznawana za chorobę zakaźną. Mieszkaniec Zimbabwe nie został z powodu swojej choroby wpuszczony do tego kraju.
Bogaty w przeciwutleniacze wyciąg z jagód i truskawek ma pozytywny wpływ na mózg i może opóźniać proces starzenia się – wynika z najnowszych badań.
Nazwa tej choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał w 1817 roku symptomy tego schorzenia. Parkinson jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego przejawiającą się spowolnieniem ruchowym, drżeniem kończyn i sztywnością mięśni. Choroba ta częściej dosięga mężczyzn, niż kobiety, a średni wiek chorych na Parkinsona to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań nawet przed 40 rokiem życia.