Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania opublikowało poradnik dla opiekunów osób starszych, w którym można znaleźć wiele wskazówek dotyczących między innymi praw przysługujących seniorom oraz ich opiekunom.
W Polsce wciąż panuje przekonanie, że najlepszą opiekę przewlekle chory otrzyma w domu. Tymczasem opiekunowie takich osób coraz częściej zapadają na depresję.
Kiedy bliska osoba starsza zaczyna zapominać słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała, nie możemy w nieskończoność zrzucać tego na karb wieku lub „gorszego dnia“. To może być choroba Alzheimer lub inna postać demencji – schorzenia coraz częściej występującego wśród seniorów. Opieka nad chorym, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, jest zajęciem całodobowym, dlatego koniecznie trzeba się nią dzielić.
Sejm wczoraj, w ostatnim dniu 65. posiedzenia, zmienił ustawę o świadczeniach rodzinnych. Nowe przepisy podnoszą wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców lub opiekunów, którzy nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bądź z rezygnują z tych zajęć, aby opiekować się stale swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Dotyczy to opiekunów osób, u których niepełnosprawność wystąpiła do 18. roku życia lub w przypadku uczących się albo studiujących do 25. roku życia. Sejm przyjął też ustawę przywracającą wsparcie finansowe dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 roku wieńcząc Dekadę Osób Niepełnosprawnych, która miała na celu przybliżyć problemy osób niepełnosprawnych, zintegrować z otoczeniem i wyrównać szanse normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Telekomunikacja Polska oferuje osobom niepełnosprawnym szereg udogodnień, m.in. 50 proc. ulgi na abonament telefoniczny oraz specjalne faktury dla niewidomych i niedowidzących. Zapewnia też telefony i sprzęt dostosowany do potrzeb niedosłyszących.
Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku w Polsce żyje 5 mln 456 tys. niepełnosprawnych osób, co stanowi 14,3% ogółu mieszkańców kraju. Przy okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych warto przyjrzeć się ich sytuacji.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony od 1992 roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni