Choć powszechnie panuje przekonanie, że starsi ludzie nie lubią zmian i pragną czuć się bezpieczni w stabilnej sytuacji życiowej, coraz więcej seniorów na całym świecie nie cofa się przed tak poważnym postanowieniem, jakim jest rozstanie ze współmałżonkiem.
Śmierć 82 – letniej Adelfy Volpes uczyniła wdowcem 24 – letniego Reinaldo Waveqche.
Według najnowszych badań, kiedy jeden z małżonków ćwiczy, rzuca palenie, przestaje pić alkohol, szczepi się przeciwko grypie, czy planuje zbadać cholesterol, istnieje bardzo duża szansa, że partner zachowa się podobnie. Prawdopodobieństwo rzucenia palenia przez jednego z małżonków wzrasta do pięciu razy, w momencie gdy rozstaje się z nałogiem drugi z nich.
24 – letni Argentyńczyk Reinaldo Waveqche poślubił 82 – letnią Adelfę Volpes.
Zakończenie kariery zawodowej to jednocześnie początek nowego życiowego etapu - także w związku. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące tego jak zakończenie aktywności zawodowej wpływa na relacje małżeńskie.
Z badań wynika, że kiedy kobiety wchodzą w okres menopauzalny, ich życie seksualne może ucierpieć. Ponad połowa ankietowanych pań przyznała, iż liczba odbytych przez nie stosunków seksualnych w opisywanym czasie znacząco się zmniejszyła w porównaniu do aktywności seksualnej przejawianej przed menopauzą.
Amerykańscy naukowcy sprawdzili jak bliskość męża wpływa na znajdujące się w stresującej sytuacji kobiety.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili badania wykazujące zależność pomiędzy długością życia a stanem cywilnym.
W Polsce, jak i w innych krajach Europy, rośnie liczba rozwodów. Z każdym kolejnym rokiem mamy nowy rekord. Nieszczęśliwych małżeństw wciąż przybywa. Od lipca 2007 roku postanowiło się rozejść 47 tysięcy małżeństw - według danych Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2002 roku było ich o 2 tysiące mniej. Na początku lat 90-tych na 1000 małżeństw rozpadało się tylko 5. W roku 2005 na 1000 par małżeńskich - 8 brało rozwód.
Według sondażu CBOS w ciągu ostatnich 12 lat znacząco zwiększyła się liczba osób zadowolonych z życia. W 1994 roku do życiowej satysfakcji przyznawało się 53 proc. badanych, w grudniu 2006 deklarowało ją 69 proc.
Para małżeńska z warszawskich Bielan nagrodzona została medalem za 50 lat wspólnego życia – pisze warszawski dodatek do „Gazety Wyborczej”. Tak długi staż małżeński zdarza się i innym parom. Laureaci wyróżniają się jednak zasadniczą umiejętnością. Jest nią zdolność kompromisu. Zapewniają, że nigdy się nie kłócą.
Rozwód w perspektywie długoterminowej może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili badanie wśród kobiet mieszkających na wsiach w stanie Iowa.
Teofila i Mikołaj Szydłowscy wzięli ślub w 1933 roku. W sobotę wraz z innymi 61 parami, które wytrwały w małżeństwie co najmniej 50 lat, w Urzędzie Miasta w Białej Podlaskiej odebrali medale za długotrwałe pożycie małżeńskie. Byli najstarszą parą - zarówno wiekiem jak i stażem we wspólnym związku.
Para staruszków z miasta Ybin w chińskiej prowincji Sichuan przeżyła z sobą dotąd wspólnie 91 lat. Mają 50 dzieci i wnuków.
Teściowa i synowa. Konflikt między tymi osobami jest równie stary jak sama instytucja małżeństwa i chociaż dzisiaj coraz rzadziej słyszymy o prawdziwych wojnach podjazdowych (albo nawet całkiem jawnych) między dwiema kobietami rywalizującymi tak naprawdę o względy i zainteresowanie tego samego mężczyzny, to jednak nie można powiedzieć, że na linii teściowa – synowa zawsze panuje prawdziwy pokój – na ogół jest to raczej zawieszenie broni.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona