Z czym kojarzy nam się starość? Czego doświadczają współcześni seniorzy i jakie stoją przed nimi wyzwania? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy odbywającej się we Wrocławiu interdyscyplinarnej konferencji pod tytułem: „Nic już nie muszę!" Blaski i cienie późnej dorosłości
Najnowsze badanie opinii publicznej „Attitudes towards ageing”, dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową. Aż 69% badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90% zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku. Badanie „Attitudes towards ageing” przeprowadzone na zlecenie Bupa, której częścią jest Lux Med, obrazuje oczekiwania polskiego społeczeństwa i obawy związane z wkraczaniem w wiek emerytalny oraz zmaganiem się z problemami osób starszych.
Polskie społeczeństwo, podobnie jak społeczeństwa w całej Europie, starzeje się. Spada liczba dzieci, wydłuża się długość życia, wzrasta odsetek seniorów. Jakie wyzwania stoją przed medycyną w odniesieniu do nich? Na ten temat rozmawiamy z dr n. med. Elżbietą Kozak-Szkopek, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie geriatrii z Kliniki Geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Interdyscyplinarny, naukowy i ogólnopolski charakter Miała konferencja, która w poniedziałek 21 września zainaugurowała pierwszą w Polsce edycję „Dni Gerontologii”, podzieloną na część wykładową oraz wizyty studyjne w dwunastu organizacjach senioralnych Wrocławia.
W najbliższy poniedziałek we Wrocławiu rozpoczynają się Dni Gerontologii - konferencja naukowa i prezentacja dobrych praktyk edukacyjnych seniorów. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać na temat poszukiwania optymalnego modelu starzenia się, który uwzględniałby zarówno dorobek wynikający z dobrych praktyk, jak i obszaru naukowo – badawczego.
29 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2015. W ramach wydarzenia odbędzie się także konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Artystyczny, literacki i medialny obraz starości i niepełnosprawności".
Co piąty Europejczyk ma dziś 60 lat lub więcej, a eksperci prognozują, że do 2050 r. ta liczba może się nawet podwoić. Starzenie się społeczeństwa oznacza, że w przyszłości coraz więcej seniorów będzie potrzebować wsparcia. Profesjonalną pomoc zapewniają osobom starszym gerontolodzy. Czyżby to właśnie gerontolodzy już niebawem byli poszukiwani równie często co inżynierowie?
Gerontologia jest nauką o starości i o wszystkich związanych z nią zjawiskach i problemach. Jej nazwa utworzona została ze słów pochodzenia greckiego: geras – starość, geron – starzec lub mędrzec, logos – nauka. Zagadnienia te są obszerne i różnorodne, dlatego gerontologiem może być nie tylko lekarz, lecz i biolog badający zjawiska starzenia się w świecie roślin i zwierząt, a także socjolog zajmujący się społecznymi problemami starości ludzkiej oraz psycholog badający związane ze starzeniem zjawiska i zmiany psychiczne.
Gerontolodzy obradujący na konferencji w Monachium wskazali, że zwalczanie chorób wieku starszego i spowalnianie starzenia się jest w dużym stopniu zależne od układu odpornościowego.
Zakończyła się trwająca 2 dni konferencja zorganizowana przez Uniwersytet Szeciński pt. "Humanistyka wobec starości". Międzynarodowe spotkanie ekspertów zaowocowało kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami odnośnie starzenia się. Jak się okazuje największą trudnością jest samo zdefiniowanie pojęcia "starość" i brak umiejętności otwartego rozmawiania o różnorodnych aspektach związanych z tym procesem.
Gerontolodzy i geriatrzy z całego świata spotkają się między 20 a 22 października w Galway (Irlandia). Gerontologia to nauka badająca przyczyny i procesy starzenia się organizmów.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?