Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (72 procent) ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - przede wszystkim jeśli idzie o wychowanie, życie rodzinne i przekazane wartości.
Dzieci są bezpieczniejsze jeżdżąc z dziadkami niż gdy rodzice prowadzą samochód, wynika z badań Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.
Podobnie jak zmianie uległ sposób przeżywania okresu nastoletniego i tzw. kryzysu wieku średniego, modyfikacji uległo doświadczanie czasu, w którym na świat przychodzą wnuki. Amerykańscy baby boomers, tj. pokolenie ludzi urodzonych między 1946 a 1964 rokiem, redefiniują dotychczasowy modus operandi dziadków.
Miliony trzypokoleniowych (i większych) rodzin mieszka pod tym samym dachem. Jak funkcjonują? Opinie na ten temat są rozbieżne, w każdym razie następują znaczące zmiany w tej kwestii. Do niedawna w naszym kraju rodziny wielopokoleniowe były zjawiskiem powszechnym, obecnie zaczyna dominować nowy model - rodziny nuklearne. Jaki wariant zwycięży?
61-letnia Kristine Casey otworzyła nową kartę w historii urodzeń - stała się matką surogatką dla dziecka swojej córki i jej męża.
Wiadomo już, że dzieci mające częsty kontakt z babciami i dziadkami lepiej się rozwijają i wykazują większą empatię w porównaniu do rówieśników. Teraz okazuje się, że maluchy pozostające pod opieką babć rzadziej doznają skaleczeń i innych wypadków.
Dziadkowie preferują określone wnuki ze względu na zależności związane linią genetyczną, wynika z badań.
W Wielkiej Brytanii dziadkowie postanowili ograniczyć ilość prezentów w postaci zabawek dla swych wnuków, zamiast samochodów i lalek podarowują kilkadziesiąt funtów w celu oszczędzania na przyszłość najmłodszych członków w rodzinie.
Ponad sto lat po tym, jak zostały wynalezione, kolejki elektryczne są nadal popularnymi zabawkami pod choinkę.
Dziadkowie, pod których opieką pozostają wnuki, narażają własne zdrowie i dobre samopoczucie na ryzyko, wynika z badań.
Uwaga! Każda osoba dojrzała ma obowiązek dziś świętować. Pierwszego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons). Od dziesięciu lat z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ celebrujemy to święto, które ma przypominać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka.
„Młodociani dziadkowie" uważają, że nie mieli do końca wpływu na własne życie i wybór partnera. Z badania CBOS przeprowadzonego na potrzeby Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3" wynika, że pojawienie się dziecka było głównym powodem zawarcia małżeństwa przez respondentów. Robili to pod naciskiem własnych rodziców, a w przypadku, gdy sytuacja się powtórzyła oni również namawiali swoje dzieci do zalegalizowania związku.
Choć opinia, że obecnie autorytetów brak, jest powszechna, to wydaje się nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal Połowa Polaków (48%) deklaruje, iż w ich życiu jest osoba, którą uważają. za wzór. Znaczna większość zaś (74%) twierdzi, że dostrzeganie osób mogących stanowić punkt odniesienia do naszych poczynań jest istotne dla ludzi.
Kobieta, która wychowała czworo dzieci, jest zdaniem sądu nieodpowiednia do sprawowania opieki nad wnukiem - informuje Gazeta Wyborcza. Odmówiono jej statusu matki zastępczej.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni