Sieć księgarni Empik rozpoczęła akcję promocji czytelnictwa: „Tu czy tam, z książką zawsze Ci do twarzy”. Celem akcji jest pokazanie , że lektura książek jest świetną i bardzo nowoczesną rozrywką.
Helen Mirren twierdzi, że dzieci nie powinny czytać Szekspira. Aktorka jest zdania, że najmłodsi powinni poznawać dzieła słynnego pisarza poprzez kino lub przedstawienia teatralne.
Aż 56 procent Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46 proc. nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni.
W środę 8 grudnia w Bibliotece Narodowej na inauguracyjnym kongresie, pod hasłem "Czytanie włącza", zostanie powołana wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki.
Rozpoczęła się kampania społeczna "Spotkajmy się w bibliotece", której celem jest zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę - miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury. Kampania realizowa jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Co robić gdy dzieci boją się same zasypiać, nie chcą chodzić do przedszkola lub przeżywają stresujące chwile związane z nowym otoczeniem, chorobą czy rozstaniem?
VO Software, producent jednego z najlepszych na świecie syntezatorów mowy IVONA, uruchomił serwis say.expressivo.com. Użytkownicy internetu mogą tu za darmo sprawdzić, jak czyta „wirtualny lektor”, wysłać wiadomość głosową znajomym, opublikować ją na blogu lub nagrać na przenośny odtwarzacz MP3. Syntezator umożliwia osobom ze słabym wzrokiem odsłuchiwanie tekstów publikowanych w serwisach internetowych.
Ponad jedna trzecia Polaków znajduje czas, by czytać książki małym dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez CBOS. Wyniki zaprezentowane w raporcie dowodzą społecznej przydatności akcji społecznych takich jak program „Cała Polska czyta dzieciom”, zapoczątkowany przez Fundację ABCXXI.
„Wystaw książki, daj poczytać!” - tak będzie brzmiało hasło pilotażowego programu społecznego, w ramach którego mieszkańcy Krakowa będą mogli pozbyć się niepotrzebnych książek nie wyrzucając ich do śmieci. Wystarczy, że w oznaczony dzień wystawią książki przed swoje domy, skąd zabiorą je miejscy pracownicy i – po selekcji – przekażą miejskim i szkolnym bibliotekom.
W całym kraju ruszyła druga edycja akcja "Czytaj oryginały", której celem jest promowanie lektury książek w językach obcych. W ramach akcji co w prasie ogólnopolskiej oraz na specjalnie przygotowanej witrynie kampanii będą prezentowane szczególnie wartościowe i najbardziej aktualne tytuły z różnych obszarów kulturowych. Organizatorem akcji jest m.in. magazyn „Literatura na świecie”.
12 czerwca zostanie przeprowadzona akcja Dzień Wolnych Książek. Tego dnia wolontariusze w całym kraju będą „uwalniać” książki – zgłoszone tytuły będą pozostawiane przez uczestników akcji w miejscach publicznych: na ławkach w parkach, w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarniach. Taką „uwolnioną” książkę każdy przechodzień będzie mógł zabrać ze sobą do domu i przeczytać. Wewnątrz znajdzie naklejkę, że po lekturze powinien ponownie ją uwolnić.
Od 17 do 20 maja w Warszawie odbywać się będą 52. Międzynarodowe Targi Książki – największa w naszym kraju impreza promocyjno-handlowa poświęcona książce i rynkowi wydawniczemu. Honorowym Gościem Targów będzie Ukraina. Delegacja z tego kraju liczyć będzie aż sto osób, wśród których znajdą się m.in. Wydawcy, pisarze, dziennikarze. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nazywany potocznie Międzynarodowym Dniem Książki obchodzonej jest w Polsce od jedenastu lat. To, iż święto czytelnictwa przypada na 23 kwietnia nie jest przypadkiem, tego dnia obchodzimy rocznicę śmierci trzech wybitnych pisarzy Miguela de Cervantes, Williama Shakespearea i Inca Garcilaso de la Vega, 23 kwietnia to również rocznica urodzin Vladimira Nabokova oraz laureata literackiej Nagrody Nobla Halldóra Laxnessa.
Statystyki są alarmujące: połowa dorosłych Polaków w ogóle nie czyta książek, a co piąty nastolatek jest funkcjonalnym analfabetą. Książki zostały wyparte przez telewizję i komputery – urządzenia wprawdzie przydatne, ale używane w nadmiarze negatywnie wpływające na psychikę i rozwój języka.
Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?