Chociaż niektóre badania sugerowały, że posiadanie matki chorej na chorobę Alzheimera może zwiększać ryzyko zachorowania, teraz ustalono, że gdy ojciec zmagał się z tą chorobą, może to dla dzieci oznaczać większe rozprzestrzenianie się białka tau w mózgu - co jest oznaką choroby Alzheimera.
Mikroplastik stał się wszechobecny w naszym środowisku i w naszych ciałach. Nowe badania pokazują, że wyższe narażenie na mikroplastik, który może być nieumyślnie spożywany lub wdychany, wiąże się z większą częstością występowania przewlekłych chorób niezakaźnych.
Emeryci, którzy regularnie ćwiczą, są bardziej odporni na skutki zmęczenia psychicznego.
Coraz więcej wiemy o roli wieku, płci, zmian hormonalnych oraz genetyki w sposobie, w jaki pewne biomarkery demencji są odczytywane z krwi
Pacjenci, którzy otrzymują dodatkowy lek wkrótce po zawale serca, mają znacznie lepsze rokowania niż ci, którzy otrzymują go później lub wcale.
Wszyscy się starzeją, ale czasem niektórzy ludzie żyją znacznie dłużej, niż przewidywano. Wcześniejsze badania ujawniły zaskakujący czynnik powiązany z długowiecznością - inteligencję.
Poziom żelaza we krwi ma związek z funkcjami poznawczymi u kobiet przechodzących menopauzę.
Cynamon jest jedną z najstarszych i najczęściej używanych przypraw na świecie, jednak nowe badanie wskazuje, że jeden z jego składników może wpływać na działanie niektórych leków na receptę.
Na Uniwersytecie Waterloo odkryto, że zwiększenie stosunku potasu do sodu w diecie może być skuteczniejsze w obniżaniu ciśnienia krwi niż samo ograniczenie spożycia sodu.
Uważność, ogólna jakość snu oraz spożycie alkoholu mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego osoby, które chodzą spać późno, są bardziej narażone na depresję, mówią badacze z Uniwersytetu w Surrey.
Nowe badania wskazują, że jedzenie ultraprzetworzonej żywności - np. napojów słodzonych cukrem, chipsów czy paczkowanych ciastek - może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym nadciśnienia, chorób serca, nowotworów, zaburzeń trawienia, a nawet śmierci.
Bezsenność stanowi istotny problem zdrowotny i wpływa na jakość życia osób starszych - aż połowa osób powyżej 65. roku życia doświadcza jej objawów. W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali zbierane przez pięć lat dane seniorów. Odkryli, że wyższy poziom objawów bezsenności oraz częstsze stosowanie leków nasennych wiązały się z większym ryzykiem niepełnosprawności rok później.
W Mass General Brigham odkryto, że w kontekście zdrowia układu sercowo-naczyniowego, pora spożywania posiłków może być większym czynnikiem ryzyka niż pora snu.
Muzyka jest obecna niemal we wszystkich kulturach świata, wciąż jednak niewiele wiadomo o tym, jak na nas wpływa. Od początku tego stulecia kilka badań sugerowało, że reakcja na muzykę - i na dźwięk w ogóle - jest złożona i może nie wynikać wyłącznie z emocji, ponieważ także inne typy komórek, poza komórkami słuchowymi, mogą bezpośrednio reagować na dźwięki słyszalne. Teraz uczeni postanowili lepiej zrozumieć bezpośrednie efekty drgań akustycznych, w postaci muzyki, na ludzkie komórki w hodowli.
Czy kiszona kapusta to coś więcej niż tylko kwaśny dodatek? Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis ustalono, że fermentowana kapusta może wspierać zdrowie jelit - kluczowego elementu ogólnego zdrowia, który odpowiada za trawienie i ochronę przed chorobami.