Pojedynczy granulat plastiku z recyklingu może zawierać ponad 80 różnych substancji chemicznych.
W związku z rosnącym na całym świecie problemem otyłości, warto znać mechanizmy neuronalne powiązane z otyłością oraz jej wpływ na zdrowie mózgu i funkcje poznawcze.
Przyjmowanie statyn to skuteczny, bezpieczny i niedrogi sposób na obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.
Sen jest niezbędną częścią codziennej rutyny człowieka, jednak współczesny styl życia i technologia zapoczątkowały erę skróconego czasu odpoczynku i wynikającego z tego zmęczenia. Co więcej, środowisko sypialni - takie jak światło, dźwięk i temperatura - odgrywa istotną rolę w zapewnieniu dobrego snu, choć często jest to pomijane w projektowaniu mieszkań.
Niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia, może sprzyjać uszkodzeniu bariery krew-siatkówka - ważnej granicy regulującej przepływ składników odżywczych, produktów przemiany materii i wody do i z siatkówki oka.
Podawanie osobom z nadciśnieniem tętniczym zastrzyku z lekiem zilebesiran co sześć miesięcy może prowadzić do istotnego i trwałego obniżenia ciśnienia krwi.
Zapewnienie aparatów słuchowych oraz porady dotyczące ich użytkowania może pomóc w zachowaniu relacji społecznych, które często słabną wraz z wiekiem. Według ekspertów, takie podejście mogłoby złagodzić „epidemię samotności".
Nowo odkryta sieć komórek nerwowych może być odpowiedzialna za to, że gdy wąchamy jedzenie, np. podczas gotowania, to potem nie jesteśmy głodni - ustaliła grupa badawcza z Instytutu Badań nad Metabolizmem im. Maxa Plancka, prowadząc badania na myszach.
Lek na cukrzycę obniżający ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego zmniejszył liczbę dni z migreną o ponad połowę.
Leworęczność lub mieszana lateralizacja występują niezwykle często u pacjentów z niektórymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu. Powodem, dla którego lateralizacja jest powiązana z tymi zaburzeniami, jest prawdopodobnie to, że oba zjawiska są kształtowane przez procesy wczesnego rozwoju mózgu.
Przemijające niedokrwienie mózgu, znane również jako miniudar, jest zazwyczaj definiowane jako tymczasowa blokada przepływu krwi do mózgu, powodująca objawy, które ustępują w ciągu jednego dnia. Jednak nowe badanie wykazało, że osoby, które doświadczyły tego typu udaru, mogą również cierpieć na przedłużające się zmęczenie trwające nawet do roku.
Skóra pełni funkcję pierwszej linii obrony organizmu przed zagrożeniami zewnętrznymi. Z wiekiem zewnętrzna warstwa skóry - naskórek - staje się coraz cieńsza i traci swoją ochronną siłę. Większość komórek tej warstwy to keratynocyty, które powstają w głębszych warstwach naskórka i przesuwają się ku powierzchni, tworząc barierę ochronną. Liczne badania wskazują, że witamina C wspiera zdrowie skóry i działa jako silny przeciwutleniacz, pomagając przeciwdziałać efektom starzenia.
Spożywanie diety wysokotłuszczowej zawierającej dużą ilość kwasu oleinowego - rodzaju kwasu tłuszczowego powszechnie występującego w oliwie z oliwek - może w większym stopniu prowadzić do otyłości niż inne typy tłuszczów w diecie.
Antybiotyki mają na celu eliminację bakterii, jednak czasami mogą dać drobnoustrojom niespodziewaną przewagę.
Osoby pracujące w nietypowych godzinach, takich jak 22:00-6:00, czyli na tzw. „nocnej zmianie", są bardziej narażone niż osoby pracujące w tradycyjnych godzinach dziennych na rozwój przewlekłego schorzenia - zaburzenia snu związanego z pracą zmianową - które zakłóca ich sen.