Poziom żelaza we krwi ma związek z funkcjami poznawczymi u kobiet przechodzących menopauzę.
Związek między bakterią Helicobacter pylori (H. pylori) a wrzodami żołądka jest znany od kilku dekad, jednak nowe dowody sugerują, że ta szkodliwa bakteria może również odgrywać rolę w rozwoju choroby Parkinsona (Parkinson disease, PD).
Utrzymywanie zdrowej diety bogatej w produkty roślinne, z niskim do umiarkowanego spożyciem zdrowych artykułów pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczoną ilością ultraprzetworzonej żywności ma związek z większym prawdopodobieństwem zdrowego starzenia się.
Ciemna czekolada sama w sobie ma korzystne właściwości zdrowotne, takie jak antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. Okazuje się jednak, że wzbogacenie tego smakołyku o prebiotyki i probiotyki może uczynić go jeszcze zdrowszym. Substancje aromatyzujące z kolei mogą wpływać na różne właściwości czekolady, w tym na poziom wilgoci i zawartość białka.
Kobiety stosujące niezdrową dietę i prowadzące niską aktywność fizyczną cechują się większą ilością tłuszczu w okolicy brzucha oraz wyższym ryzykiem metabolicznego stanu zapalnego o niskim stopniu nasilenia. Co istotne, stan ten zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, które stają się bardziej powszechne po menopauzie. Jednak połączenie aktywności fizycznej i zdrowych nawyków żywieniowych pozwala skutecznie chronić się przed stanem zapalnym i może również przyczynić się do jego redukcji po menopauzie.
Na Instytut Karolinska obliczono, że osoby z chorobą stłuszczeniową wątroby mają niemal dwukrotnie wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu do ogólnej populacji.
W przypadku nowotworów narządów takich jak wątroba, długoterminowy wpływ naszej diety został dobrze przebadany - do tego stopnia, że mamy konkretne zalecenia dotyczące spożycia czerwonego mięsa, wina i innych produktów. Teraz na University of Florida Health skoncentrowano się na innym narządzie, którego ryzyko zachorowania na raka może być związane ze złą dietą: płucach.
Niezależnie od tego, czy chodzi o poranny jogging, czy chwilę Tai Chi, każda forma aktywności fizycznej może znacząco poprawić funkcje mózgu i pamięć u dzieci i dorosłych, w tym seniorów.
Wraz z procesem starzenia organizm traci zdolność do skutecznego oczyszczania mózgu z nagromadzonych odpadów. Eksperci sądzą, że ten mechanizm może przyczyniać się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Teraz badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis znaleźli sposób na obejście tego problemu, koncentrując się na sieci naczyń, które odpowiadają za usuwanie odpadów z mózgu. Odmłodzenie tych naczyń poprawiło pamięć u starszych myszy.
Pacjenci leczeni z powodu niewydolności serca, u których nastąpiła poprawa funkcji pompowania serca, ciągle są narażeni na wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowych lub hospitalizacji, jeśli przestaną przyjmować leki na niewydolność serca.
Marihuana jest obecnie legalna w wielu miejscach, ale czy jest bezpieczna? Nowe badania dostarczają coraz więcej dowodów na to, że osoby używające konopi są bardziej narażone na zawał serca niż osoby, które nie używają tego narkotyku.
Cukrzyca typu 2 może przeprogramowywać mózg w sposób przypominający wczesne stadium choroby Alzheimera.
Terpeny z rośliny Cannabis sativa mogą być skutecznym lekiem na fibromialgię oraz łagodzenie bólu pooperacyjnego, mówią medycy z University of Arizona.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów krwi w żyłach głębokich. Jeśli nie są one leczone zaś, mogą blokować przepływ krwi i prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.
Praktykowanie uważności skoncentrowanej na zdrowym odżywianiu może korzystnie wpływać na serce, ponieważ poprawia samoświadomość i pomaga ludziom trzymać się diety sprzyjającej zdrowiu serca.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni