Zapewnienie aparatów słuchowych oraz porady dotyczące ich użytkowania może pomóc w zachowaniu relacji społecznych, które często słabną wraz z wiekiem. Według ekspertów, takie podejście mogłoby złagodzić „epidemię samotności".
Nowo odkryta sieć komórek nerwowych może być odpowiedzialna za to, że gdy wąchamy jedzenie, np. podczas gotowania, to potem nie jesteśmy głodni - ustaliła grupa badawcza z Instytutu Badań nad Metabolizmem im. Maxa Plancka, prowadząc badania na myszach.
Lek na cukrzycę obniżający ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego zmniejszył liczbę dni z migreną o ponad połowę.
Leworęczność lub mieszana lateralizacja występują niezwykle często u pacjentów z niektórymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak zaburzenia ze spektrum autyzmu. Powodem, dla którego lateralizacja jest powiązana z tymi zaburzeniami, jest prawdopodobnie to, że oba zjawiska są kształtowane przez procesy wczesnego rozwoju mózgu.
Przemijające niedokrwienie mózgu, znane również jako miniudar, jest zazwyczaj definiowane jako tymczasowa blokada przepływu krwi do mózgu, powodująca objawy, które ustępują w ciągu jednego dnia. Jednak nowe badanie wykazało, że osoby, które doświadczyły tego typu udaru, mogą również cierpieć na przedłużające się zmęczenie trwające nawet do roku.
Skóra pełni funkcję pierwszej linii obrony organizmu przed zagrożeniami zewnętrznymi. Z wiekiem zewnętrzna warstwa skóry - naskórek - staje się coraz cieńsza i traci swoją ochronną siłę. Większość komórek tej warstwy to keratynocyty, które powstają w głębszych warstwach naskórka i przesuwają się ku powierzchni, tworząc barierę ochronną. Liczne badania wskazują, że witamina C wspiera zdrowie skóry i działa jako silny przeciwutleniacz, pomagając przeciwdziałać efektom starzenia.
Spożywanie diety wysokotłuszczowej zawierającej dużą ilość kwasu oleinowego - rodzaju kwasu tłuszczowego powszechnie występującego w oliwie z oliwek - może w większym stopniu prowadzić do otyłości niż inne typy tłuszczów w diecie.
Antybiotyki mają na celu eliminację bakterii, jednak czasami mogą dać drobnoustrojom niespodziewaną przewagę.
Osoby pracujące w nietypowych godzinach, takich jak 22:00-6:00, czyli na tzw. „nocnej zmianie", są bardziej narażone niż osoby pracujące w tradycyjnych godzinach dziennych na rozwój przewlekłego schorzenia - zaburzenia snu związanego z pracą zmianową - które zakłóca ich sen.
Kreatyna, suplement popularny wśród sportowców ze względu na swoje właściwości wspomagające budowanie siły, jest coraz częściej doceniana za szerokie korzyści zdrowotne.
Jedno piwo dziennie może pomóc zapobiegać zawałom serca - tak wynika z wstępnych badań klinicznych izraelskich naukowców.
Nowy model sztucznej inteligencji jest znacznie lepszy od lekarzy w identyfikowaniu pacjentów, u których istnieje wysokie ryzyko zatrzymania akcji serca.
Osoby jedzące różnorodne pokarmy bogate we flawonoidy - takie jak herbata, jagody, ciemna czekolada czy jabłka - mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju poważnych schorzeń zdrowotnych i mają potencjał, by żyć dłużej.
Na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie wykazano, że zwiększenie poziomu białka Klotho u myszy wydłuża ich życie oraz poprawia zarówno kondycję fizyczną, jak i funkcje poznawcze podczas starzenia się.
Codzienna ekspozycja na niektóre substancje używane do produkcji plastikowych artykułów gospodarstwa domowego mogła być powiązana z ponad 356 tysiącami zgonów na całym świecie z powodu chorób serca tylko w 2018 roku.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują