Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-26 19:47 autor: Zenon69

4 835 odsłon

Borówka amerykańska

Zamierzam posadzić na dzialce borówkę amerykańską.Jak przygotować stanowisko?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-26 20:18 autor odpowiedzi: KarolI


  Borówka ma specyficzne wymagania glebowe. Najlepiej udaje się na glebach lekkich, próchnicznych, kwaśnych i ciepłych. Poradziłem sobie wykopując dość duży dół,wyścieliłem go folią i wypełniłem podłożem,odpowiednim dla borówki.Mam tylko trzy krzaczki ale bardzo ładnie rosną i owocują.Zawartość próchnicy w glebie musi wynosić co najmniej 3,5%, ale optymalne warunki wzrostu borówki istnieją dopiero wtedy, gdy zawartość masy organicznej wynosi około 7%, a nawet więcej. Niezmiernie ważna jest stała umiarkowana wilgotność gleby, ponieważ w okresie wegetacji borówka wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Poziom wody gruntowej w okresie wegetacji borówki powinien być utrzymany na wysokości 35-60 cm, zależnie od rodzaju gleby.Jednym z najważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest odpowiedni odczyn gleby. Najlepiej rośnie ona na glebach silnie kwaśnych. Optymalne pH wynosi 3,8 – 4,8. Plony są znacznie niższe na glebach o pH 5,5, zaś powyżej 6 rośliny przestają rosnąć, liście przebarwiają się na zielonkawożółty, co nazywamy chlorozą. Również, gdy pH jest zbyt niskie (np. 3,2), rośliny wykazują objawy chorobowe.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 20:22 autor odpowiedzi: Ha_na

  W przeznaczonym pod borówkę miejscu należy przygotować odpowiednio podłoże. Najprościej to kupic już  gotowe dla borówek.

  Można również zrobic  je samemu z kwaśnego torfu zmieszanego z ziemią ogrodową i kompostem. Odczyn takiego podłoża musi byc kwaśny.

  Nawozić tylko preparatem przeznaczonym dla roślin kwasolunych.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 20:52 autor odpowiedzi: vandi

  Uważam że borowka amerykańska powinna być posadzona w kwaśnym podłożu  bez folii ponieważ ma rozległe korzenie.Podlewać można też w następujący sposób; kilka łyżek rozpuszczonego kwasku na konewke  jak PH jest za wysokie

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 21:03 autor odpowiedzi: vikkaj

  Borówka Amerykańska wymaga gleby kwaśnej, wilgotnej i lekkiej wtedy na pewno uprawa uda się . Najlepiej posadzić Borówkę po drzewach iglastych ,gleba jest kwaśna jeżeli nie mamy takiej możliwości to trzeba uzdatnić ją na przykład przy użyciu torfu kwaśnego. Wokół posadzonych krzewów najlepiej zrobić kopkę z rozdrobnionej kory sosny, świerka lub przekompostowanych trocin. Również Borówkę Amerykańską najlepiej posadzić w miejscu gdzie jest dużo słońca i osłonięta od wiatru. Kwiaty w maju jak są przymrozki , niestety mogą zmarznąć. Borówka lubi częste podlewanie ponieważ ma płytkie ukorzenienie.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-27 10:23 autor odpowiedzi: smiling

  powiem jak ja sadziłem borówki i rosną  wybrałem dół taki mnie więcej 1m i głębokość 80 cm dałem tam torf nie odkwaszony , uzupełniłem to kompostem i wsadziłem pierwszą moją borówkę amerykańską (obecnie 3 różne krzewy) , mam też 2 - krzewy borówki kamczackiej  które sadziłem w identyczny sposób i też rosną , w miejscu osłoniętym przed wiatrem  i w obecnej chwili jest tam niepełny  półcień i to wszystko - powiem jeszcze borówka amerykańska jest bardziej słodka niż kamczacka
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-27 10:24
  bardziej mi smakuje

  Ha_na skomentował/a odpowiedź 2014-02-27 17:04

  Jagoda kamczacka, to jednak inny rodzaj rośliny i potrzebuje innych warunków niż borówka amerykańska. Gleba w jakiej może rosnąć, nie musi mieć tak niskiego Ph jak dla borówki i moim zdaniem tych dwóch roślin nie należy porównywać.

  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-16 15:45
  jakoś nie usychają lecz rosną dobrze

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-02 18:25 autor odpowiedzi: dzidek49

  Borówkę amerykańską posiadam już około 15 lat i w pełni zgadzam się z wcześniejszmi poradami. jedno co chcę dodać to należy posadzić obok siebie krzewy różnych odmian w tym celu, aby poprawić zapylenie kwiatów i zwiększyć owocowanie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rośliny ogrodowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania