Strona głównaFinansePolacy źle zarządzają domowymi budżetami

Polacy źle zarządzają domowymi budżetami

Prawie 80 proc. polskich rodzin nie planuje regularnie domowych finansów. Większość nigdy lub prawie nigdy nie poświęca czasu na zaplanowanie poważnych inwestycji i nawet większe zakupy robi w sposób nieprzemyślany. Takie wyniki przyniosło badanie polskich gospodarstw domowych przeprowadzone przez TNS OBOP. Z badania wynika także, iż potrzebne są działania informacyjne i edukacyjne dotyczące planowania domowych budżetów.
Badanie TNS OBOP „Planowanie budżetów domowych oraz podejmowanie ważnych decyzji finansowych” zostało przeprowadzone w październiku 2006 r. metodą CATI na celowej próbie składającej się z 1000 osób - głów gospodarstw domowych liczących przynajmniej dwie osoby. Celem badania była identyfikacja postaw, opinii i zachowań Polaków w zakresie planowania budżetów domowych i podejmowania ważnych decyzji finansowych.

Wyniki badania dowodzą, że Polacy raczej nie planują domowych wydatków – zarówno tych krótko-, jak i długookresowych. Brakuje nam samodyscypliny, systematyczności i strategicznego podejścia do zarządzania domowym budżetem. Mamy skłonność do wydawania nawet znaczących kwot w sposób nieprzemyślany i spontaniczny.

„Badanie pokazało, że rodziny nie przywiązują dużej wagi do regularnego planowania wydatków z odpowiednim wyprzedzeniem. Po 17 latach transformacji polskie społeczeństwo nie wykazuje jeszcze wystarczającej dojrzałości w zarządzaniu własnymi finansami.” – komentuje dr Bohdan Wyżnikiewicz, Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. „Sytuację taką można wytłumaczyć brakiem dostatecznej wiedzy ekonomicznej oraz brakiem kształtowania przez pokolenia wzorców racjonalnych zachowań w zakresie zarządzania finansami”.

Badanie pokazuje, że niespełna 25 proc. badanych dokonuje regularnego, comiesięcznego planowania domowego budżetu. Rocznych planów budżetowych w ogóle nie robi 60 proc. badanych, a 53 proc. rzadko lub nigdy nie planuje z wyprzedzeniem poważniejszych wydatków.

Większe wydatki w polskich rodzinach są najczęściej finansowane z posiadanych oszczędności (42 proc.), poprzez zakupy na raty (29 proc.) i kredyt konsumpcyjny (28 proc.). Prawie połowa badanych deklarowała brak jakichkolwiek oszczędności.

Największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji finansowych w polskich rodzinach ma opinia współmałżonka, rodziny i znajomych, pracownika banku, uczestników forów dyskusyjnych oraz mediów. Wyniki badania wskazały również na brak nawyku korzystania z profesjonalnej pomocy przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:44:54, 10-12-2006 elkarak

    Nie wiem czy można planować coś w gospodarowaniu jak pieniędzy wystarczy i to bardzo skompo na utrzymanie miesieczne . Jak już coś trachnie w domu to kupuje się na raty i to przeważnie w promocji 0%
  • 13:54:03, 10-12-2006 jolita

    To chyba nie temat dla seniorów, którzy: albo mają wprawę nabytą rutyną, albo trudno od nich żądać wpływu na nast. pokolenia, bo nie dadzą rady...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy