Strona głównaFinanseAnty-kredyt hipoteczny

Anty-kredyt hipoteczny

Możliwe, że w ofercie polskich banków pojawi się wkrótce specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego, będący swego rodzaju odwrotnością kredytów obecnie udzielanych. Kredyt taki byłby adresowany do osób starszych, posiadających nawet spore i cenne nieruchomości, mających za to niskie dochody.
Anty-kredyt hipoteczny [© Elenathewise - Fotolia.com] W kredycie typu reverse mortgage to bank wypłaca gotówkę, ponadto - by otrzymać taki kredyt - nie trzeba się wykazywać żadnymi dochodami. Kredytobiorca wciąż pozostaje właścicielem nieruchomości, a otrzymane od banku pieniądze może wydać na dowolny cel.

Odwrotny kredyt hipoteczny jest adresowany głównie do osób starszych, które często dysponują sporym majątkiem, najczęściej w postaci nieruchomości. W krajach rozwiniętych takie kredyty znane są od wielu i stanowią dodatkowe zabezpieczenie na starość, będące nawet istotnym uzupełmnieniem emerytury.

W przypadku odwrotnych kredytów hipotecznych oferowanych w rozwiniętych państwach zachodnich, aby ubiegać się o taki kredyt trzeba być właścicielem domu lub mieszkania i przekroczyć określony wiek (na ogół pomiędzy 60 i 70 lat) . Banki udzielają kredytów do połowy obecnej wartości nieruchomości. Kredytobiorca wybiera sposób płatności - może to być jednorazowa wypłata całości, comiesięczne płatności w formie renty cvzy linia kredytowa o ustalonym limicie.

Spłata kredytu jest odroczona do czasu gdy klient opuści na stałe nieruchomość lub umrze. Bank sprzedaje wtedy dom czy mieszkanie i odzyskuje pożyczone środki wraz z odsetkami.

Polscy bankowcy już sygnalizują że nasi emeryci coraz częściej pytają o rozwiązanie, którego cechy opisują jako znany od wielu lat na Zachodzie kredyt reverse mortage. Dochody rodzimych emerytów stawiają ich często poza zdolnością kredytową dla tradycyjnych kredytów, jednak bywają oni właścicielami bardzo atrakcyjnych działek, domów czy mieszkań, pozwalających na zaoferowanie im różnych form pożyczek hipotecznych.

Specjaliści twierdzą, że banki działające w Polsce zauważą tą pomijaną i traktowaną dotychczas raczej po macoszemu grupę klientów - osoby starsze, Seniorów będących właścicielami nieruchomości (dość często położonych w centrach miast i innych atrakcyjnych - a co za tym idzie - również drogich miejscach) i zaoferują im wreszcie znane i stosowane od wielu lat w innych państwach rozwiązania finansowe. Tym bardziej że grupa ta nie jest zasobna finansowo i raczej skorzystałaby z takiej oferty. Ponieważ ceny nieruchomości w Polsce generalnie rosną i niewiele wskazuje by tendencja ta miała się w najbliższym czasie zmienić, to bardzo możliwe że działające u nas banki zwietrzą w tym rodzaju produktu fiansowego dobry interes. Przeszkodą może się jednak okazać niechęć banków do długiego czekania na spłatę kapitału oraz problemy związane z przejmowaniem nieruchomości.

Grzegorz Gacki / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy