Strona głównaChorobyLek na AMD już niedługo w Polsce

Lek na AMD już niedługo w Polsce

Chorzy na nieuleczalną do tej pory chorobę AMD (Age-related Macular Degeneration - zwyrodnienie plamki żółtej), niebawem będą mogli zażywać specyfik o nazwie Lucentis, który- według przeprowadzonych badań może ocalić wzrok około 90 procentom osób cierpiących na to schorzenie. Dotychczasowe metody leczenia polegające, między innymi na korygowaniu laserem, czy też terapii fotodynamicznej, jedynie blokowały rozwój choroby.
Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka przede wszystkim osób starszych. Szacuje się, że na całym świecie choruje blisko 25 milionów ludzi, a liczba ta -w związku ze starzeniem się społeczeństwa - może wzrosnąć trzykrotnie. Schorzenie to występuje w dwóch postaciach. Częściej - to jest w około 80 - 90 procent przypadków - polega na zaniku światłoczułych komórek siatkówki odpowiadających za ostrość widzenia (postać sucha). W tej postaci AMD zwykle nie prowadzi do ślepoty. Drugim rodzajem jest tak zwana postać wysiękowa. Ta najczęściej kończy się całkowitą ślepotą. Naukowcy zauważyli, że u około 30 procent przypadków pacjentów chorujących na postać suchą AMD następuje rozwój choroby i przekształcenie w postać wysiękową.

Przełom w leczeniu choroby nastąpił w momencie, gdy naukowcy zastosowali w terapii fragment ludzkiego przeciwciała: ranibizumadu, które blokuje tworzenie się w oku nowych naczyń krwionośnych białka VEGF-A. VEGF-A jest czynnikiem pierwotnie odpowiedzialnym za rozwój nieprawidłowych naczyń w przebiegu tego schorzenia. Wykazano, że VEGF-A wiąże się z receptorami na komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych. Powoduje to włączenie szlaku sygnalizacyjnego, który stymuluje zmiany patofizjologiczne związane z wysiękowym AMD. Neutralizacja wszystkich aktywnych izoform VEGF-A może hamować powstawanie nowych naczyń. Lek podaje się doszklistkowo, a aktywna substancja przenika przez warstwy siatkówki i dociera do przestrzeni podsiatkówkowej w celu związania z VEGF-A. Zastosowanie takiej metody leczenia pozwala na zmniejszenie obrzęku wewnątrz plamki, przez co komórki siatkówki oka mogą na nowo odzyskać zdolność do przewodzenia bodźcom wzrokowym oka. Wynikiem tego jest to, że chory zaczyna lepiej widzieć.

Preparat, który już niedługo pojawi się w Polsce jest z powodzeniem stosowany w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Lek jest podawany w zastrzykach, które trzeba przyjmować bezpośrednio do gałki ocznej raz w miesiącu. Sam lek nie jest tani. Koszt miesięcznej kuracji (jednego zastrzyku) to około 5 tys. złotych netto. A czas trwania kuracji często może przekraczać rok..

Niestety na kosztowną terapię niewielu będzie sobie mogło pozwolić. Dlatego najlepszym sposobem na walkę z AMD jest przeciwdziałanie. Aby uniknąć tej jakże podstępnej i nieprzyjemnej choroby, powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi, zdrowo się odżywiać i nie palić papierosów.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Tagi: amd, lucentis

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:09:22, 11-11-2007 ~gość: Antoni Mysior

    Okulista który rozpoznał u mniie AMD twierdzi że choroba jest nieuleczalna/Alzheimer oczu/.Proszę kto się zetknął z leczeniem LUCENTISEM o namiary na ośrodki w Swajcarji.Mój e mail; mysior@halmar.com.pl
  • 16:55:32, 04-12-2007 siekierka

    AMD -Age-related Macular Degeneration choroba polegająca na uszkodzeniu żółtej plamki,prowadzi do utraty widzenia centranego. Ostatnio leczona metodą PDT (photodynamic terapy) polegającą na niszczeniu nieprawidłowych naczyń włosowych wypełnionych preparatem światłoczułym, w obrębie gałki ocznej promieniem lasera
  • 14:45:11, 05-12-2007 en_vogue

    Dziękuję za informacje o leczeniu AMD.Moja mama cierpi na tę chorobę,właśnie wczoraj się o tym dowiedziała.Jest bardzo zmartwiona.Boi sie utraty wzroku.
  • 20:03:35, 05-12-2007 siekierka

    en-vogue
    zajrzyj na swój profil

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy