Strona głównaChorobyPorządki w domowej apteczce

Porządki w domowej apteczce

Szuflada pełna leków, a może zastawiona półeczka? A jak czegoś potrzeba, to nie ma albo po terminie przydatności? Dobrze zaopatrzona apteczka w naszym domu to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Dlatego warto przejrzeć jej zawartość.
Porządki w domowej apteczce Zacznijmy od sprawdzenia dat przydatności leków, przeterminowane wyrzućmy do specjalnego pojemnika w aptece, zróbmy listę brakujących środków - w tym pomoże nam poniższy spis. Eksperci radzą by mieć niewielki zapas różnych lekarstw i środków pierwszej pomocy na wypadek zarówno lekkiej choroby jak i wypadku. Nie zawsze przecież możemy udać się do apteki.

Lekarstwa i środki, które powinny znaleźć się w naszej domowej apteczce:


Leki na receptę. Wielu z nas przyjmuje leki przepisane na stałe, przykładowo na nadciśnienie i inne schorzenia. Zadbajmy o niewielki zapas tych preparatów. Poprośmy lekarza o dodatkową receptę lub przepisanie trochę większej ilości. Nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy nie mamy już leków i musimy szybko biec do lekarza bądź apteki. Lekarz może być na urlopie. Co jeśli akurat będziemy w gorszej formie i nie będziemy w stanie iść do przechodni? Szczególnie przed różnego rodzaju wyjazdami upewnijmy się czy starczy nam lekarstwa.

Leki dla alergików. Jeśli mamy silną alergię na ugryzienia owadów zapytajmy lekarza czy powinniśmy zaopatrzyć się w jakiś lek stosowany w przypadku nagłych reakcji alergicznych, wywołanych między innymi ukąszeniami. Warto również posiadać leki przeciwhistaminowe, wiele jest dostępnych bez recepty. Pamiętamy, że część z nich wywołuje skutki uboczne, jak na przykład senność. Warto skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą i wybrać odpowiedni dla nas preparat.


Sprzęt medyczny. W przypadku różnych schorzeń przewlekłych nie tylko leki musimy mieć pod ręką. Nadciśnieniowiec powinien zaopatrzyć się w aparat do mierzenia ciśnienia, cukrzyk do pomiaru cukru itd. Warto również mieć w zanadrzu zapasowe baterie do aparatu słuchowego czy drugą parę okularów.

Witaminy, preparaty wzmacniające. Zwykle przyjmuje się je w okresach zmniejszonej odporności lub w wypadku niedoboru jakiś witamin, mikroelementów.

Preparaty na żołądek. Dolegliwości żołądkowe jednym zdążają się częściej, innym rzadziej, ale każdy z nas jest na nie narażony. Warto mieć pod ręką leki na biegunkę oraz nudności, potrzebne przy niestrawnościach zatruciach. Zaopatrzmy się również w leki zmniejszające uczucie zgagi, niestrawność. Przydać się mogą krople miętowe bądź żołądkowe.

Pamiętajmy, że po "grypie żołądkowej" czy zatruciu nasz organizm jest wyjałowiony. Płyny z elektrolitami pomogą uzupełnić niedobory sodu i potasu. Nie zapominajmy o piciu wody mineralnej.

Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Paracetamol, ibuprofen, aspiryna - wszystkie trzy działają przeciwbólowo, ale przede wszystkim obniżają gorączkę.

Aspiryna i ibuprofen redukują zapalenia spowodowane zwichnięciami i artretyzmem.

Aspiryna dodatkowo może być pierwszą pomocą przy ataku serca!

Przyjmowanie tych leków powinni skonsultować z lekarzem chorzy na nadciśnienie.


Termometr. Sprawdźmy czy termometr, który mamy, na pewno działa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w bardzo różnych cenach. Od jakiegoś czasu nie można już kupić termometrów rtęciowych, wycofanych z uwagi na dużą szkodliwość rtęci.

Apteczka pierwszej pomocy. Niezbędna w domu, pracy, samochodzie. Muszą się w niej znaleźć bandaże w różnych rozmiarach, gaza, plastry, nożyczki, pinceta, rękawiczki jednorazowe, środki odkażające, płyn do przemywania oczu.

Inne preparaty, szczególnie potrzebne podczas podróży, na wycieczkach:

Krem lub maść z antybiotykiem - szybko zabliźnia rany, zapobiega infekcjom.

Mydło antybakteryjne, środki myjące, których możemy użyć, jeśli nie mamy dostępu do wody i mydła.

Krem z filtrem UVA i UVB.

Preparat przeciw ukąszeniom owadów i po ukąszeniu.

Spis leków, które przyjmujemy oraz przebytych chorób. Zdarza się, że jesteśmy zdenerwowani i trudno nam szybko przypomnieć sobie wszystkie nazwy leków i naszych dolegliwości, o które pyta lekarz. Szczególnie, gdy ulegliśmy jakiemuś niespodziewanemu wypadkowi, jesteśmy w szoku. Warto na wszelki wypadek zrobić sobie listę.

Najważniejsze by nasza apteczka była dobrze zapatrzona w leki i preparaty zdatne do użycia. Każdy z nas ma inne problemy zdrowotne, dlatego jej zawartość powinien dostosować do własnych potrzeb. Pamiętajmy, by nie przesądzać z przyjmowaniem leków i suplementów, gdy nie jest to niezbędne. Często pomagające na jedno schorzenie leki, na coś innego mogą szkodzić.

Przechowujmy leki w bezpiecznym, suchym i nie nasłonecznionym miejscu, nie w łazience, gdzie zwykle jest ciepło.

Tagi: apteczka, leki

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:52:00, 27-08-2009 Wieslaw_ww

    ja na szczęście dużo leków nie biorę. w mojej apteczce najwięcej jest witamin, kilka lekarstw, suplement diety i to chyba tyle. A nie jest tego dużo, bo w jednym suplemencie mam dużo witamin.
  • 16:56:49, 27-08-2009 Rayton

    Cytat:
    Wieslaw_ww
    ja na szczęście dużo leków nie biorę. w mojej apteczce najwięcej jest witamin...
    I tak Wiesiu trzymaj. Jak najmniej lekow. Ja zamiast syropu pije zoltko z piwem na cieplo, a jak cos zaboli to wole uszczypnac sie, zeby bol bolem leczyc niz proszki lykac.
    Nie wiem czy wiesz, ale jest nawet leczniczy olej Twojego imienia http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Zd...olka,1825.html
  • 17:23:13, 27-08-2009 eledand

    Bardzo często sortuje moją szufladkę.Stare i mało używane lekarstwa oddaje do Apteki.
    Kiedyś kręcili nosami,ale po moich komentarzach zabierali to.
    Od pewnego czasu ustawione są kubły w samej Aptece na lekarstwa.Wydaje mi sie że to dobre rozwiązanie.
  • 17:28:05, 27-08-2009 Rayton

    Cytat:
    eledand
    Od pewnego czasu ustawione są kubły w samej Aptece na lekarstwa.Wydaje mi sie że to dobre rozwiązanie.
    Tak wlasnie powinno sie postepowac http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/arti...ONTO/510843560
  • 20:21:49, 30-08-2009 Wieslaw_ww

    Dzięki eledand za poparcie. Co do apteczki to tak mnie żona nauczyła. Że im mniej tym lepiej. Oczywiście najlepiej żeby w jednej tabletce było jak najwięcej witamin, wtedy łatwiej o porządek w apteczce
  • 13:03:41, 10-03-2011 ww-now

    Raz do roku sprawdzam przydatność lekarstw, tzn terminu ważności pilnuję mam zawsze lekarstwa na sen oczywiście ziołowe, przeciwbólowe , na lekkie przeziębienia no i oczywiście witaminy, ponieważ często dostaje bóle kulszowe to zawsze mam maść końską, która mnie szczególnie pomaga no i tyle - lekarstwa przepisywane przez lekarza w trakcie jakiejś choroby zawsze staram się wybrać i nie zostawiam ich dlatego dużego bałaganu w apteczce nigdy nie miałam, pozdrawiam wszystkich serdecznie..... Wiosna idzie i to może oznaczać właśnie porządki nie tylko w apteczce....
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy