Strona głównaChorobyLeczenie bólu: neurostymulacja przeciwko uporczywemu bólowi

Leczenie bólu: neurostymulacja przeciwko uporczywemu bólowi

Ból jest to przykre, negatywne doznanie czuciowe i emocjonalne, związane z rzeczywistym lub możliwym uszkodzeniem tkanek. Towarzyszą mu różne objawy związane z pobudzeniem autonomicznego układu nerwowego (przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego) i wzmożonym wydzielaniem niektórych hormonów (np. hormonów kory nadnerczy) oraz zmiany zachowania. Ratunkiem może być neurostymulacja - nowoczesna metoda leczenia za pomocą impulsów elektrycznych.
Ból jest najczęstszym objawem choroby - to sygnał, że w organizmie nie wszystko działa prawidłowo. Ma istotne znaczenie w rozpoznaniu i zlokalizowaniu procesu chorobowego. W zależności od przyczyny, która wywołuje ból i od czasu jego utrzymywania się wyróżniamy: ból ostry, który trwa do trzech miesięcy oraz ból przewlekły, który trwa powyżej trzech miesięcy.

Ból przewlekły

Ból przewlekły trawa długo - powyżej trzech miesięcy, jest uporczywy lub nawracający. Charakteryzuje go złożony mechanizm powstawania, nie spełnia już funkcji ostrzegawczo-ochronnej i jest chorobą samą w sobie, dlatego wymaga regularnej terapii przeciwbólowej. Ludzie dotknięci tą chorobą nie są w stanie normalnie funkcjonować zarówno w życiu zawodowym, rodzinnym jak i społecznym. Ból pozbawia ich radości życia. Często wraz z bólem pojawiają się uciążliwe dolegliwości: zaburzenia snu, zmniejszenie aktywności życiowej, brak apetytu, spadek ciężaru ciała, zaparcia, pogorszenie funkcji seksualnych, ociężałość psychoruchowa, obniżony próg bólu, zaburzenia psychiczne np. lęk czy depresja, zmiany w osobowości, rozdrażnienie i wybuchy gniewu.

Wykaz niektórych jednostek chorobowych, które mogą skutkować bólem przewlekłym:

  • bóle w obrębie tułowia i kończyn,
  • bóle nóg związane z niedokrwieniem występujące w chorobie obwodowej naczyń (choroby tętnic kończyn często związane są z zaawansowaną miażdżycą i stanem zapalnym toczącym się w obrębie naczyń),
  • dusznica bolesna (choroba objawia się uczuciem ucisku, bólu lub ciasnoty w klatce piersiowej. Objawy pojawiają się wówczas gdy zmienione przez miażdżycę naczynia wieńcowe nie są w stanie dostarczyć sercu odpowiedniej ilości krwi).

Nowoczesne metody leczenia bólu przewlekłego

Impuls elektryczny działając na komórkę nerwową powoduje zmianę napięcia na jej powierzchni tzw. de/polaryzację. Dzięki stymulacji struktur układu nerwowego odpowiedzialnych za powstawanie lub przekazywanie odczucia bólu dochodzi do jego zablokowania w miejscu stymulacji na drodze od nerwu obwodowego do mózgu. Stymulacja może być procesem odwracalnym, jej działanie można zmieniać dlatego jest to terapia nowoczesna. Umożliwia kompleksowe leczenie różnych zespołów bólowych przy współudziale pacjenta.

Co to jest stymulator przeciwbólowy

Stymulator przeciwbólowy jest urządzeniem wysyłającym dokładne impulsy elektryczne do nerwu obwodowego, rdzenia kręgowego czy kory mózgu. Stymulacja blokuje sygnał bólowy dzięki czemu sygnał bólowy nie dociera do mózgu lub nie jest przez niego odczytany jako uczucie bólu. System do stymulacji rdzenia składa się z trzech elementów: generatora impulsów, czyli inaczej mówiąc baterii, której pracą steruje specjalny układ elektroniczny, niewielkiej płaskiej elektrody umieszczonej w kanale kręgowym oraz łącznika. Generator impulsów, który jest wielkości pudełka zapałek, najczęściej wszczepia się pod skórą na brzuchu lub w górnej części pośladka. Całość zaopatrzona jest w programator, czyli rodzaj pilota, dzięki któremu pacjent sam reguluje natężenie impulsów elektrycznych.

Wskazania do wszczepienia stymulatora przeciwbólowego

Podstawą zastosowania tej metody jest właściwe rozpoznanie choroby przez lekarza oraz wcześniejsze wykorzystanie dostępnych środków farmakologicznych. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do wszczepienia stymulatora podejmuje neurolog, lekarz poradni leczenia bólu, neurochirurg.

Stymulator może uśmierzyć ból w następujących przypadkach:
  • w leczeniu schorzeń kręgosłupa, po wielokrotnych operacjach kręgosłupa,
  • bólów w obrębie tułowia i kończyn: ból pourazowy, poinfekcyjny,
  • bólów kończyn związanymi z niedokrwieniem,
  • w przewlekłej dusznicy bolesnej.

Przed implantacją stymulatora należy wykluczyć:
  • możliwości chirurgicznego usunięcia przyczyny bólu,
  • aktywną psychozę,
  • ciężką depresję,
  • zachowania hipochondryczne,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przewlekłe infekcje.

Zalety stymulatorów:
  • znaczna redukcja bólu,
  • stopniowa poprawa stanu psychicznego pacjenta,
  • znaczna poprawa standardu życia; powrót do niektórych czynności dnia codziennego (podróżowanie, wznowienie aktywności seksualnej, podjęcie pracy w domu lub w zakładzie, rekreacja tj. spacery, wędrówki, prace w ogrodzie lub wędkarstwo).

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:44:57, 21-01-2011 koneser

    Trochę niepełny jest ten artykuł. Dużo bardziej popularna jest elektrostymulacja przezskórna TENS, która stosowana jest na skórę, jako przenośne aparaty. Poza tym nie tylko wykorzystują efekt bramki bólowej w mózgu, ale wzmagają lokalne wydzielanie endorfin, co często posiada jeszcze lepszy efekt przeciwbólowy.
    ... zobacz więcej
  • 10:43:57, 28-01-2011 weronika1

    Zastanów się, zanim zażyjesz - ten artykuł warto przeczytać.
    http://zdrowie.onet.pl/zycie-i-zdrow...0,artykul.html
  • 19:11:52, 26-05-2011 koneser

    Tak, leki czasami przyjmuje się zupełnie niepotrzebnie, a przecież od lat na świecie stosuje się elektrostymulację TENS.
    Często jednak leki są niezbędne, gdyż leczą przyczynę bólu. W przypadku uzyskania typowego efektu przeciwbólowego zdecydowanie polecam TENS, również jako uzupełnienie farmakoterapii.
  • 20:53:29, 26-05-2011 babciela

    To zależy- jaka choroba- nie zawsze jest wskazana

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy