Porady - pytania i odpowiedzi

2018-02-11 15:30 autor: bogucha

1 740 odsłon

dożywocie czy darowizna?

Czy można starać sie o zachowek od wartości spółdzielczego mieszkania własnościowego zbytego 6 lat przed śmiercią /jak podaje Spółdzielnia/: " aktem notarialnym - umową przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa wzamian za dożywotnie świadczenia" ?Tego typu mieszkania stanowią ograniczone prawo rzeczowe, ktorego podobno nie można przekazać umową dożywocia. Przypuszczam /Spółdzielnia nie chce udostępnić treści umowy/, że jest to może t.zw. umowa nienazwana czy mieszana zawierająca w sobie elementy darowizny i dożywocia. Darowizną w tym przypadku jest mieszkanie a umowy  takiej podobno nie można utożsamiać z umową dożywocia. Czy w takiej sytuacji  istnieje szansa na zachowek. Pytam o to bo wystąpienie do Sądu to b.duży wydatek.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-12 09:07 autor odpowiedzi: radca prawny Dominik Sęczkowski | www.sslg.pl | prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Szanowna Pani,

  z perspektywy możliwości wystąpienia o zachowek w stosunku do spodkobierców, decydujące znaczenie w opisywanym przez Panią przypadku ma poznanie treści umowy, na podstawie której doszło do przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

  Faktycznie przedmiotem umowy dożywocia może być wyłącznie nieruchomość. Dopuszczona jest możliwość zawarcia umowy mieszanej zawierajacej elementy umowy darowizny oraz elementy umowy dożywocia. Analiza opisywanej przez Panią umowy może jednak prowadzić do wniosku, że umowa ta jest typową umową darowizny. Wszystko zależy od treści oświadczeń woli złozonych w ramach tej umowy. 

  Bez poznania treści umowy, nie sposób jednoznacznie ocenić, czy wartość spółdzielczego prawa do lokalu może być w opisywanym przez Panią przypadku doliczona do zachowku.

  Istnieją prawne narzędzia, aby wymusić na spółdzielni przedstawienie treści umowy - co pozwoli na jej późniejszą analizę.

  W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.

  Radca prawny Dominik Sęczkowski - prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X