Strona głównaRodzinaKontakty z wnukami po rozwodzie dzieci

Kontakty z wnukami po rozwodzie dzieci

Rozwód zawsze jest dramatem – dla rozwodzących się małżonków, ich dzieci, ale także rodziców, którzy boją się, że utracą kontakt z ukochanymi wnukami. Rzeczywiście, czasem bywa tak, że ten z małżonków, który po rozwodzie uzyskał prawo do opieki nad dziećmi utrudnia byłym już teściom kontakty z wnukiem czy wnuczką. Czasem dlatego, że ma do nich uzasadniony – bądź nie - żal, czasem ze zwykłej złośliwości, a bywa i tak, że chce po rozwodzie zacząć zupełnie nowe życie i całkowicie odcina się od starego - tego, które zakończyło się klęską. Nie da się jednak zmienić jednego: dziadkowie zawsze pozostaną dziadkami i żaden sądowy wyrok nie może tego zmienić.
Kontakty z wnukami po rozwodzie dzieci [© Tatyana Gladskih - Fotolia.com] W naszych realiach, kiedy to właśnie dziadkowie często sprawują opiekę nad wnukami w czasie, gdy ich dzieci pracują, kwestia utrzymania wzajemnych kontaktów także po rozwodzie jest bardzo ważna – zwłaszcza dla dziecka, któremu właśnie zawalił się cały, bezpieczny dotąd świat. Dziecku i tak jest wystarczająco trudno pogodzić się z utratą jednego z rodziców, nie warto więc fundować mu kolejnej traumy i zrywać kontakty z ukochaną babcią czy dziadkiem. Niestety, czasem żal rozwiedzionego małżonka jest tak wielki, że przesłania wszystko, nawet dobro własnego dziecka.

Co może zrobić babcia czy dziadek, którym po rozwodzie dzieci utrudnia się kontakty z wnukami? Idealnie byłoby, gdyby wszystko udało się ustalić podczas szczerej i spokojnej rozmowy z byłą synową czy zięciem, a dopiero jeśli to nie poskutkuje powinniśmy zwrócić się o pomoc do sądu rodzinnego.

Polskie prawo nie reguluje wprawdzie szczegółowo zasad kontaktów dziadków z wnukami, jednak przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią, że „rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka”. Właśnie na ten przepis powołał się w swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy (uchwała z dnia 14 czerwca 1988 roku, sygn. III CZP 42/88) i potwierdził w nim prawo dziadków do kontaktu z wnukami. Sąd orzekł ponadto, że rodzice powinni zapewnić dzieciom kontakt z dziadkami, bo korzystnie wpływa to na ich rozwój duchowy i emocjonalny. Ważne jednak, by dziadkowie właściwie wpływali na dziecko – niedopuszczalne jest na przykład buntowanie go przeciw jednemu z rodziców. Jeśli rodzic opiekujący się dzieckiem jest w stanie udowodnić, że dziadkowie mają na wnuka zły wpływ, sąd może zakazać im kontaktów.

Prawo do kontaktów dziadków z wnukami jest całkowicie niezależne od praw przysługujących rodzicom dziecka, co oznacza, że możemy zwrócić się do sądu z prośbą o uregulowanie kwestii widzeń z wnukami nawet wtedy, kiedy nasz syn czy córka mają sądowy zakaz kontaktów ze swoim dzieckiem. Sąd nie może również oddalić naszego wniosku w przypadku, gdy rodzic (nasz syn czy córka) ma już uregulowaną kwestię tych kontaktów.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:51:48, 10-10-2008 kemot

    pomocy jak pomoc sobie i wnukowi przejsc ten straszny okres po rozwodzie siedze i płacze bo jestem bezradna widze jak cierpi ma tylko 7 lat jest zły na cała nasz rodzine mimo ze rozwód był z inicjatywy synowej jedna sprawa orzeczenie niezgodnosc charakterów dodam nie angażowalismy sie w rozwód nie popieralismy syna bo uważamy ze oboje sa winni ale jak to przejsc jak nawiazac dobre stosunki z wnukiem dawniej chetnie do nas przyjezdzał a teraz widac ze cierpi a my razem znim
    ... zobacz więcej
  • 15:18:43, 10-10-2008 Malwina

    dac mu prawo do cierpienia, ale tłumaczyc ,że to nie jego wina( bo bedzie miał tendencję do obwiniania się).Nie siedz i nie płacz , bo on to widzi, Twoją smutną twarz i tak samo jak Ty reaguje( tylko u niego jeszcze może dojść do agresji).Zająć dziecko tym co go interesuje, odpowiadac na pytania a jeśli pytań nie ma, prowokować do zadawania ich( żeby się nie zamknął w swoim bólu).Wy , dorosli sobie nie radzicie z tym , to jak ma sobie poradzić taki malec? To dla niego zdrada uczuc rodziców wobec niego- trzeba go z tego myślenia wyprowadzić.Tak bardzo trudno radzić z daleka w paru zdaniach...ale nie można siedziec , płakac i cierpieć.....
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy