Strona głównaChorobyLek na stwardnienie rozsiane poza listą NFZ

Lek na stwardnienie rozsiane poza listą NFZ

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) protestuje przeciwko decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia o wstrzymaniu od 1 stycznia 2008 roku programu terapii octanem glatirameru - lekiem immunomodelującym, powszechnie stosowanym w Europie i USA w terapii SM. Zdaniem NFZ lek ten jest zbyt drogi - miesięczny zestaw dla jednego pacjenta kosztuje ponad 3,5 tys. złotych.
Zdaniem PTSR Fundusz pozbawia osoby chore na SM dostępu do powszechnie stosowanych w świecie metod leczenia i odpowiedniej opieki, co w rezultacie spycha część pacjentów na margines aktywności życiowej i społecznej. Na konferencji prasowej, która odbyła się 13 grudnia w Warszawie, przedstawiciele Towarzystwa zganiło także Ministerstwo Zdrowia. Towarzystwo złożyło dwa lata temu propozycję narodowego programu leczenia chorych na stwardnienie rozsiane. Do tej pory nie doczekało się odpowiedzi z resortu zdrowia.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą, która cechuje się objawami rozsianego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W mózgu i rdzeniu kręgowym występują liczne ogniska rozpadu osłonek nerwowych. Najczęstsze objawy to zblednięcie tarcz nerwów wzrokowych, oczopląs, zniesienie odruchów brzusznych, niedowład kończyn dolnych, niezborność kończyn górnych i dolnych.

SM często jest nazywane chorobą „młodych dorosłych” ponieważ diagnoza stawiana jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Niestety, nie wynaleziono jeszcze leku, który doprowadziłby do całkowitego wyleczenia choroby, jednak dzięki odpowiedniej terapii można znacznie spowolnić jej postępy oraz łagodzić uciążliwe dla pacjenta objawy. Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy chorych na SM, z których tylko 30 procent może być leczona lekami z grupy immunomodulujących. Niestety w rzeczywistości dostęp do refundowanego przez NFZ leczenia ma zaledwie 2 procent ogółu chorych.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:13:32, 29-01-2008 robert694

    mam 38 lat żonę i dwoje dzieci i niestety mam też SM. Uważam tak jak wielu chorych i nie tylko na SM że dopuki zdrowi bedą decydowac o tym komu jakie leki refundowac doputy my będziemy tylko pogrązać się w chorobie.
  • 19:51:07, 29-01-2008 babciela

    Jest to oczywista granda.W roku 2007 lek by lrefundowany,o czym NFOZ nikogo nie poinformowal.Pieniadze przepadly lub poszly na premmie dla urzedasow za oszczedności.GRANDA>WALCZCIE.W calym świecie oprocz Polski jest to lek pierwszego rzutu w SM
  • 14:41:58, 30-12-2011 gosia33

    Zgadzam się z panem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć