Strona głównaZdrowieJak zwalczyć nadmierny głód

Jak zwalczyć nadmierny głód

Silne uczucie głodu może zniszczyć najbardziej stanowcze postanowienia dietetyczne. Bez względu na rodzaj diety, jakiemu się poddajemy, intensywne łaknienie może szybko cofnąć efekty trwającej kilka tygodni lub miesięcy dyscypliny odchudzania się. Wszystko dlatego, że ciało jest skonstruowane do pochłaniania kalorii, a nie opierania się im. Na szczęście istniej ą sposoby na walkę z głodem, każdy może wdrożyć opisaną poniżej taktykę.
Jak zwalczyć nadmierny głód Powinno się jeść kilka posiłków dziennie, w ten sposób organizm nie jest obciążany nadmierną ilością pokarmu jednorazowo i można liczyć na optymalny metabolizm. Oto kilka porad dotyczących odżywiania się w rożnych porach dnia, które pomogą powstrzymać silne uczucie głodu dewastujące dietetyczne wysiłki

Rano
  • Nigdy nie rezygnuj ze śniadania. Osoby, które jedzą posiłek wkrótce po przebudzeniu, rzadziej przejadają się w ciągu dnia. Śniadanie daje zastrzyk energii, a jego jakość przekłada się na efektywność naszego działania
  • Jedzenie jajek w ramach śniadania może pomóc w walce z nadwagą. W badaniu na Wayne State University uczestnikom podawano na śniadanie bajgle lub jajka, spożywane prawie 300 kalorii mniej przez cały dzień niż ci, którym serwowano bajgle. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że zawarte w jajach białko pozwala przedłużać uczucie sytości.
  • Niemieccy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy wypili 250 ml wody, poprawili tempo spalania kalorii o 30 procent przez 90 minut. A to dlatego, że organizm spala więcej kalorii podczas podgrzewania wody do temperatury ciała. W efekcie picie ośmiu szklanek wody z lodem na dobę pomoże spalić dodatkowo 70 kalorii (i zaoszczędzić dużo więcej, jeżeli będzie się piło wodę zamiast słodzonego soku lub piwa).
  • Osoby, którym podawano np. koktajle owocowe dodatkowo „napompowane powietrzem, jadły mniej podczas posiłku serwowanego kilka godzin później niż ci, którzy pili wyglądające na skromniejsze objętościowo napoje. Jak wskazują dietetycy, można oszukać organizm poprzez jedzenie dań, które wydają się większe. Miksowane owoce z dodatkiem odtłuszczonego jogurtu będą wyglądały na porządny zastrzyk pokarmowy, podczas gdy ich rzeczywista objętość jest mniejsza.
Popołudnie
  • Jedzenie takiego samego zdrowego, zbilansowanego posiłku każdego dnia (np. grillowanej piersi kurczaka) może pomóc w zapobieganiu przejadania się. Zbyt duża różnorodność posiłków może doprowadzić do przejadania się - kontynuacji jedzenia w celu lepszego doświadczenia smaku, a nie dla zaspokojenia głodu.
  • Żywność o wysokiej zawartości wody szybciej powoduje uczucie sytości. Poza tym jest mniej kaloryczne.
  • Jeśli odczuwa się głód przed obiadem, warto sięgnąć po garść migdałów, to pomoże spokojnie poczekać do głównego dania. Badanie opublikowane w International Journal of Obesity wykazało, że osoby, które codziennie jadły migdały, straciły 18 procent masy ciała w porównaniu do 11 procent w grupie, której nie podawano żadnych orzechów, chociaż wszyscy uczestnicy byli na takiej samej diecie. Migdały są bogate w białko, błonnik, jednonienasycone tłuszcze, więc pomagają zachować uczucie sytości. Po prostu nie należy przesadzać z ich ilością, w przeciwnym razie można spodziewać zyskania na wadze.
  • W przypadku odczuwania głodu przy jednoczesnej ocenie, że jeszcze nie powinno się jeść, warto odwrócić uwagę umysłu - wybrać się na krótki spacer, posurfować w Internecie, przejrzeć ulubiony magazyn, etc. Głód przestanie dokuczać, jeśli będzie się w stanie zwalczyć chęć podjadania przez 15 do 20 minut. Oczywiście nie ustępuje na długo, ale daje kilkadziesiąt dodatkowych minut bez przekąsek.
Wieczór

Warto ustalić odpowiednią kolacyjną porcję. Podzielenie posiłku nim zasiądzie się do stołu i schowania jego naddatku do lodówki zapobiegnie wizualnej pokusie sięgania po dokładkę.
  • Kapsaicyna, substancja zawarta w papryce, może pomóc spalić tłuszcz i ograniczyć uczucie głodu, wynika z badań. Ponadto ostra papryka dodaje smaku, więc także ze względu na odczucia smakowe nie trzeba sięgać po tłuste potrawy.
  • Jeśli przepadasz za tzw. junk food i wręcz musisz się nim posilić, sięgnij po jeden jego rodzaj. W badaniu z udziałem 202 osób mających nadwagę wykazano, że ci, którzy jedli mniej różnorodne przekąski o wysokiej zawartości tłuszczu, w ciągu osiemnastu miesięcy stracili na wadze więcej niż ludzie raczący się rozmaitymi produktami tego typu.
  • W przypadku odczuwania głodu już po zjedzeniu kolacji można sięgnąć po płatki zbożowe. Z badań przeprowadzonych przez uczonych z Wayne State University wynika, że osoby jedzące płatki na 90 minut po kolacji, spożywały 225 kalorii mniej przez resztę wieczoru niż pozostali.
  • Trzeba się wysypiać. Ludzie, którzy sypiali tylko pięć godzin w ciągu nocy, byli o 50 procent bardziej narażeni na otyłość niż ci, którzy spali od siedmiu do dziewięciu godzin. Naukowcy uważają, że brak snu wpływa na hormony związane z apetytem, co może doprowadzić łatwiejszego zyskiwania na wadze.
Na podstawie materiałów aarp

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:27:11, 20-11-2011 Barakuda

    Jeżeli jada się regularnie, po jakimś czasie uczucie głodu w ogóle nie występuje. Organizm nie daje takich sygnałów, wie że otrzyma porcję energii.
    Natomiast dłuższy sen oznacza, że mniej zjemy /dłużej śpimy, mniej jemy/, ot cała tajemnica, którą naukowcy ciągle "odkrywają" na nowo.
  • 21:31:48, 20-11-2011 Arti

    Cytat:
    Jeżeli jada się regularnie, po jakimś czasie uczucie głodu w ogóle nie występuje. Organizm nie daje takich sygnałów, wie że otrzyma porcję energii.
    Natomiast dłuższy sen oznacza, że mniej zjemy /dłużej śpimy, mniej jemy/, ot cała tajemnica, którą naukowcy ciągle "odkrywają" na nowo.

    Myślę, że przyjrzeć się najpierw trzeba przyczynie.
    Jednym z czynników odczuwania nadmiernego głodu może być zajadanie stresu
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć