Strona głównaZdrowieJak wybrać psychoterapeutę

Jak wybrać psychoterapeutę

Psychoterapia, to – jak ją określił francuski psycholog Pierre Janet - zastosowanie wiedzy psychologicznej do leczenia różnych chorób. Choć technik psychoterapeutycznych jest wiele, element spajający je stanowi kontakt międzyludzki. Jak szacuje WHO, 10-15% członków każdego społeczeństwa potrzebuje jakiejś formy psychoterapii. W Polsce z roku na rok psychoterapia staje się coraz popularniejsza. Z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że w ostatnich latach zgłasza się o 15 – 20 % więcej pacjentów niż w latach 90-tych.
Jak wybrać psychoterapeutę [© Gina Sanders - Fotolia.com] Jeśli więc zdecydujemy się na terapię tego rodzaju, warto rozważnie wybrać specjalistę, który ma nam pomóc. Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej radzi, jak nie dać się oszukać i wybrać odpowiedniego psychoterapeutę.

Nie każdy kto się podaje za psychoterapeutę nim jest.

Psychoterapia jest stosunkowo młodym zawodem i przez to nie dość znanym opinii publicznej. Często też media podają błędne informacje na temat psychoterapii i zawodu psychoterapeuty. Warto pamiętać, że wyróżnia go spośród innych podobnych (psycholog, psychiatra, terapeuta uzależnień), to że adept musi przejść własną psychoterapię i specyficzne szkolenie po studiach, trwające co najmniej 4 lata. Według standardów europejskich szkolenie po studiach wynosi co najmniej 1400 godzin. Istotne miejsce zajmuje praktyka pod superwizją i przedmioty specyficzne dla psychoterapii. W specjalistycznych stowarzyszeniach psychoterapeutycznych wymagany jest zwykle dłuższy okres kształcenia, w praktyce wynosi tam często 7-10 lat. Łatwo zatem zrozumieć, że jeśli za psychoterapeutę podaje się ktoś, kto właśnie skończył studia magisterskie, specjalizację lekarską czy specjalizację w psychologii klinicznej, a nie wspomniane wieloletnie szkolenie - nie może nim być. Nie jest też psychoterapeutą ktoś, kto skończył jedynie 2 letnie studia podyplomowe, czy podobne częściowe przeszkolenie.

Certyfikat psychoterapeuty

Jest dokumentem wydawanym przez stowarzyszenia psychoterapeutyczne. Potwierdza, że dany psychoterapeuta ukończył szkolenie w modelu właściwym dla danej odmiany psychoterapii, (np. psychoanalitycznej, integratywnej czy systemowej) jego umiejętności zostały zweryfikowane, respektuje kodeks etyczny psychoterapeuty macierzystego stowarzyszenia, a jego praca podlega różnym formom kontroli za strony tej organizacji. W Polsce jest obecnie około 20 specjalistycznych stowarzyszeń psychoterapeutycznych powiązanych z organizacjami międzynarodowymi, kształcących na wysokim poziomie. Bądź ostrożny, gdy przedstawiciel jakiegoś stowarzyszenia próbuje dyskredytować inne stowarzyszenie albo twierdzi, że tylko certyfikaty jednego lub dwóch stowarzyszeń są wiarygodne. Etycznie postępujący psychoterapeuci nie deprecjonują innych psychoterapeutów.

Jaki rodzaj psychoterapii wybrać

Na świecie jest praktykowanych około 200 kierunków (modalności) psychoterapii. Są one wyróżniane ze względu na teorię (np. psychoanaliza), twórcę (M.H. Erickson), lub status klientów (terapia rodzin). W Polsce dotychczas są praktykowane głównie następujące modalności: analiza transakcyjna, EMDR, Gestalt, psychodrama, NLPt, terapia ukierunkowana na rozwiązanie, hipnoterapia, terapia ericksonowska, terapia poprzez ciało, psychosomatoterapia, psychoanaliza i psychoterapia analityczna, psychoterapia ukierunkowana na rozwiązanie, psychoanaliza Lacanowska psychoanaliza grupowa, psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia zorientowana na proces, terapia jungowska, psychoterapia integratywna, psychoterapia integratywna chrześcijańska, terapia integracyjna, terapia poznawczo-behawioralna, terapia behawioralna, psychoterapia systemowa, terapia rodzin oraz psychoterapia eklektyczna. Z pewnością owych modalności będzie przybywać.

Konsultujący Cię psychoterapeuta może zalecić odpowiednią dla twoich kłopotów organizacyjną formę psychoterapii: indywidualną, małżeńską, rodzinną czy grupową.

Przedstawiciele różnych kierunków często toczą spory o wyższość jednych psychoterapii nad innymi. Warto pamiętać o tym, że jak wskazują badania naukowe, nie ma jednej psychoterapii pomocnej dla wszystkich pacjentów i problemów, a skuteczność psychoterapeuty bardziej zależy od jego cech osobistych niż praktykowanego podejścia psychoterapeutycznego. Dlatego w interesie pacjentów leży dostęp do różnych rodzajów psychoterapii i możliwość wyboru psychoterapeuty.

Skorzystaj z doświadczeń innych osób
Zapytaj znajomych, członków rodziny, przyjaciół, którzy korzystali z psychoterapii. Zapytaj znajomych psychoterapeutów albo lekarzy. Najlepiej tych, których ty cenisz ? odpowiedni dla Ciebie ludzie zwykle polecają odpowiednich ludzi. Zapytaj osoby z rodziny albo z kręgów towarzyskich, najlepiej takich którzy nie mają osobistego interesu w polecaniu kogoś. Nie idź na psychoterapię do osoby z którą utrzymujesz kontakty towarzyskie. Tym niemniej, poczta pantoflowa jest bardzo dobrym źródłem informacji.

Oficjalne źródła informacji

Możesz korzystać z książki telefonicznej, Internetu, ogłoszeń w mediach, stron internetowych stowarzyszeń psychoterapeutycznych. Musisz jednak pamiętać, że każdy może w tych mediach napisać na swój temat co chce. Fora internetowe, gdzie konsumenci psychoterapii wymieniają uwagi, są dosyć miarodajne, ale mało jest na nich informacji o terapeutach. Jeśli jakiś terapeuta jest polecany przez różne osoby i źródła, jest to już bardzo istotna informacja.

Nie wszystko złoto co się świeci

Weź pod uwagę, że psychoterapeuta jest zobowiązany do przestrzegania pewnych zasad w reklamowaniu się. Powinien rzeczowo i rzetelnie opisać swoja ofertę oraz kwalifikacje. Jeżeli pisze o sobie że jest najlepszy, to masz niemal pewność trafienia na kogoś, kto wcale nie jest psychoterapeutą. Jeżeli ktoś nie podaje swojego przygotowania zawodowego, albo podaje w tak ogólnikowy sposób, że czytelnik nie może sam ocenić informacji (np."szkoliłam się u słynnego Aarona Becka", "szkolił się u samego Berta Hellingera") bądź ostrożny.

Opis kwalifikacji oznacza informację gdzie, w jakim zakresie, z jakim rezultatem ktoś się szkolił. Udział w jednodniowym warsztacie renomowanego nauczyciela może nie mieć nic wspólnego z pełnym przygotowaniem do zawodu. Instytucje szkolące psychoterapeutów zamieszczają na swoich stronach informacje o psychoterapeutach, którzy uzyskali u nich uprawnienia.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:28:14, 15-07-2008 grazyna

    A moze ten temat? W filmach zawsze widac , jak pacjentka lub pacjent lezy na kanapce, a psychoterapeuta wałkuje go pytaniami sięgajacymi z odległej przeszłosci. Po kilku seansach , pacjent wychodzi z chudszym portfelem, ale bogatszy o rozmowy z psychoanalitykiem na temat jego osobowości. Czy sa rezultaty? Pewnie sie zdarzają!
  • 19:03:11, 15-07-2008 tadeusz50

    Zdarzają się co widac po mnie. Jak piszę na wielu wątkach jestem trzeżwym alkoholikiem od 7-iu lat. W procesie leczenia spotkałem wielu terapeutów związanych z problemem alkoholowym. Niestety wielu było zdecydowanie marnej jakości lub właściwie z zbyt małą praktyką. Wiele młodych tuż po studiach, wyjaśnienie w artykule. O jednym zdecydowanie mogę się wypowiedziec pozytywnie. Dzięki niemu tu i teraz jestem trzeżwy i mogę rozmawiać o swoim problemie.
  • 19:08:14, 15-07-2008 grazyna

    Tadeuszu , problemów tego typu nigdy nie miałam, ale miewam czasami trudności z rozwiązywaniem niektórych problemów, myślę, że to zależy na kogo sie trafi....tak jak z lekarzami, czesto sie mówi, że ta czy ina klinika jest dobra, a ja uważam, ze wszystko zależy od pojedynczego człowieka, tylko trzeba trafic na dobrego speca w swej dziedzinie. Czasami jeden patałach potrafi zepsuć opinię całej placówce medycznej....
  • 20:44:54, 12-08-2008 marion

    To prawda,że ważne jest, na KOGO sie trafi!
    Miałam szczęście i z bardzo głębokiej depresji (śmierć b. bliskiej osoby) "przeciagnęła mnie "na drugi brzeg, świetna profesjonalistka i........... człowiek ! /akademicka wiedza to za mało
  • 20:57:19, 12-08-2008 Malgorzata 50

    Najlepiej przystojnego
  • 21:22:07, 12-08-2008 ~gość: maja59

    Cytat:
    Malgorzata 50
    Najlepiej przystojnego
    I z poczuciem humoru, ale ładny może być
  • 21:25:43, 12-08-2008 tadeusz50

    Moje miłe tylko wszelkie romase są zabronione. Terapeuta traci pracę i prestiż
  • 21:33:08, 12-08-2008 elizka

    Dwóch psychoterapeutów stało na przystanku autobusowym
    -O,jedzie dwunastka!
    -Chciałbys o tym porozmawiać?


    Byłem u psychterapeuty.
    -No i już nie moczysz się w nocy?
    -Jeszcze tak,ale jestem z tego dumny.
  • 21:40:51, 12-08-2008 ~gość: maja59

    Opowiem Wam coś, dawno temu prowadziłam projekt na terenie szpitala nuropsychiatrycznego w Krakowie Kobierzynie. W czasie narady, której przewodniczył z urzędu, nie mający zresztą o sprawie zielonego pojęcia, dyrektor szpitala, paru krewkich panów skakało sobie go gardeł dyskutując o jakimś wyjątkowo ważkim problemie. W końcu umęczeni ucichli i wtedy dyrektor, psychiatra oczywiście z zawodu, podsumował dyskusję " wydaje mi się, że niektórzy z Panów powinni skonsultować się ze mną". Od tej pory wszystko szło jak po maśle, a ewentualne dyskusje odbywały się z szpitalnym ogrodzie.
    ... zobacz więcej
  • 21:55:10, 12-08-2008 tadeusz50

    maja59
    Podsumowując Twoją wypowiedż. Na tym forum potrzebny dyżur psychiatry-terapeuty i to całodobowy

Strony : 1 2 3 4 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy