Strona głównaChorobyKłopoty ze słuchem - co warto wiedzieć

Kłopoty ze słuchem - co warto wiedzieć

Jeśli zauważasz, że zdolność słyszenia ulega pogorszeniu, nie czekaj na kolejną rutynową wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, warto bezzwłocznie udać się do specjalisty.
Kłopoty ze słuchem - co warto wiedzieć [© JPagetRFphotos - Fotolia.com] Konieczne jest badanie słuchu. Pozwala ono określić próg słyszenia, tj. poziom, na którym dany pacjent zaczyna słyszeć dźwięki o różnej częstotliwości. Polega ono zwykle na potwierdzeniu słyszalności dźwięku, często poprzez naciśnięcie przycisku w momencie, gdy sygnał jest słyszalny. Podstawowe badanie słuchu trwa około 10 minut. Jest bezbolesne.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że uszkodzenie słuchu może nas dotyczyć. Tymczasem wraz z rozwojem dolegliwości dźwięki zaczynają zanikać, częściej trzeba prosić rozmówców o powtórzenie wypowiedzianych słów, zaś głośność telewizora ustawiana jest na wyższym poziomie niż zazwyczaj.

Na świecie kłopotów ze słuchem doświadcza około 500 milionów. W większości przypadków jednak można im zaradzić dzięki aparatom słuchowym lub też przy pomocy interwencji medycznej.

Rodzaje kłopotów ze słuchem

Uszkodzenie słuchu typu przewodzeniowego

Cechuje się uszkodzeniem w obszarze ucha zewnętrznego lub środkowego, które skutkuje zaburzeniem przewodzenia dźwięku do ucha wewnętrznego. Niedosłuch tego rodzaju stanowi uszkodzenie lekkiego, bądź umiarkowanego stopnia. Następuje zwykle w wyniku stanów zapalnych, urazów lub wad wrodzonych.

Odbiorcze uszkodzenie słuchu

Spowodowane jest zmianami w uchu wewnętrznym. Stanowi najpowszechniejszą przyczynę kłopotów ze słuchem u osób starszych. Wielu ludzi po pięćdziesiątym roku życia zauważa, że ich słuch staje się mniej czuły. Jak wynika ze statystyk, 70% z nich doświadcza odbiorczego uszkodzenia słuchu.

Przyczyną uszkodzenia tego rodzaju jest mniej efektywny odbiór dźwięków przez część ucha wewnętrznego zwaną ślimakiem. Najsłabiej słyszane są wówczas dźwięki wysokie. Trudno wówczas prowadzić konwersację, szczególnie w środowisku pełnym zgiełku.

Jeśli niedosłuch odbiorczy występuje z niedosłuchem przewodzeniowym diagnozuje się wówczas niedosłuch mieszany.

Leczenie

Niedosłuchy odbiorcze leczy się stosując aparaty słuchowe lub wszczepy ślimakowe, bądź farmakologicznie. Przepisywane są leki poprawiające krążenie krwi w ślimaku oraz leki rozszerzające naczynia. Niedosłuch przewodzeniowy zwykle leczy się operacyjnie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:41:25, 22-01-2010 zen

    Artykuł dla mnie ciekawy i na czasie. Zaczęłam chodzić do specjalisty laryngologa. Mam skierowanie do Instytutu Patologii Słuchu, ale termin przyjęcia dość odległy.
  • 09:58:28, 07-05-2010 Bati55

    U mnie problemy ze słuchem są chyba rodzinne. Moja mamusia (77 lat) ma spory ubytek słuchu, a ja ostatnio u siebie zauważam też pewne kłopoty.
    Mamusia nosi aparaty - bardzo je sobie chwali i mówi że nie wyobraża sobie życia bez nich. Dzięki nim jest ciągle aktywna i pełna życia.
    Gorąco zachęcam wszystkie osoby z niedosłuchem aby przestały się wstydzić - to też choroba taka jak każda inna i trzeba ją leczyć. Nowoczesne aparaty słuchowe są w stanie w dużej mierze zrekonstruować słuch. I nie są niczym wstydliwym - dzisiaj chyba już nikt nie wstydzi się nosić okularów?!
    Jeszcze raz zachęcam wszystkich do wykonania badań, a w przypadku takiej konieczności - zakupu aparatu. Dobrze dobrany aparat na prawdę jest w stanie przywrócić normalność naszemu życiu.
    Pozdrawiam,
    B.
    ... zobacz więcej
  • 20:55:08, 05-06-2010 maja.47

    U mnie też w rodzinie jest osoba niedosłysząca,aparat nosi sporadycznie,często mu piszczy a ponadto trudno mu sie przyzwyczaic do niego,narzeka,że go gniecie.Za to telewizor idzie na maksimum.
  • 12:51:50, 21-06-2010 Bati55

    Cytat:
    maja.47
    U mnie też w rodzinie jest osoba niedosłysząca,aparat nosi sporadycznie,często mu piszczy a ponadto trudno mu sie przyzwyczaic do niego,narzeka,że go gniecie.Za to telewizor idzie na maksimum.

    Moja znajoma też miała problemy z aparatem - od samego początku jak tylko go kupiła. Twierdziłą, że stasznie ją uciska, źle słyszy i w ogóle nie może go nosić. Ale na całe szczęście kupowała go punkcie protetycznym, gdzie można było go zwrócić w ciągu bodajże 6 tygodni, nawet bez konkretnego uzasadnienia. Zrobili jej nowy i teraz podobno już wszystko jest OK.
    ... zobacz więcej
  • 14:56:17, 28-06-2010 qba1975

    Witam,
    Widzę ze problem z doborem aparatu to udręka wielu osób. To straszne żeby płacić tyle pieniędzy za sprzet zle dobrany. czasem warto przed zakupem aparatu przetestować go.Na szczeście zdarzają sie miejsca przychylne dla pacjentów gdzie można wypróbowac aparat i wrazie niezgodności zostanie on odpowiednio dopasowany.
  • 17:15:21, 28-06-2010 wankabor

    Od pewnego czasu zauważyłam u siebie niedosłuch. Byłam u laryngologa (3 krotnie) , miałam również przeprowadzone badanie słuchu. Stwierdzono zmniejszoną zdolność słyszalności, stosowną do wieku, ale odradzono mi używanie aparatu słuchowego.
  • 23:59:15, 14-01-2011 Janko48

    To moja specjalność . Bo od wielu lat jestem głuchawy . początkowo myślałem ,że to wina pracy w kopali i praca w hałasie .specjalna komisja stwierdza,że nie jest to typowe dla uszkodzeń hałasem . . więc co ? oj kochani jest tego ogromnie dużo . 1. higiena .2.stan zębów/pozostawione korzenie stany zapalne/. 3.zatrucie toksynami .4.stres /to powinno być na 1 miejscu/ 5. grzyby .6.pleśnie . 7.palenie papierosów / pleśnie / 7. przebyte choroby .8.zatyczki do uszu .9.słuchawki douszne i słuchanie głośnej muzyki.10 . psychika / ktoś nie chce nikogo słuchać / 11.rodzinne nawyki-a w większości przypadków to są problemy z higieną ,trybem życia,naśladowaniem starszych . Jest tego tyle ile jest osobowości . ludzkich .
    najważniejsze to jednak :STRES to straszne możemy stracić słuch/znam osobiście takie przypadki /, higiena uszu/mycie uszu ,suszenie ,zatyczki/ ,sposób odżywiania - bardziej niedobory witamin i osłabienie systemu odpornościowego .Hałas ale wtedy gdy za głośny plus niedobory witamin i za częsty .No i coś co dotychczas unikaliśmy w rozmowach - choroby pochodne od zwierząt . Masz kota,psa, rybkę czy coś tam .Prawda jest straszna nawet 80 % chorób pochodnych od kota mamy jak w banku . Pies to 60 % inne zwierzęta - nie wiem ,ale na pewno są. TO WIEDZA . to są wyniki badań.
    Z moim słuchem nie mogę sobie poradzić ,ale za kilka lat będzie więcej możliwości leczenia .Badania /darmowe/ pozwalają uświadomić sobie,jak wyglądają nasze ubytki słuchu . Jeśli aparaty słuchowe to tylko cyfrowe - bo chronią przed przegłośnieniem sygnału . ale to substytut. Lepiej być zdrowym i dobrze słyszeć.
    ... zobacz więcej
  • 13:37:03, 18-01-2011 Renios

    nie rozumiem czemu ktokolwiek odradzał używanie aparatu słuchowego - to dobre, aczkolwiek nie tanie rozwiązanie... trzeba pamiętać też o kosztach baterii, które ponosimy przez resztę życia - można też oszczędzać, np kupując baterie na hurt.com.pl - przy większym zamówieniu jest taniej o nawet złotówkę na sztuce, niż w punktach stacjonarnych...
  • 10:59:18, 27-01-2011 qba1975

    moim zdaniem problemów ze słuchem nie powinno sie lekcewazyc. A aparat moze nie poprawia sluchu ale napewno ułatwia zycie. Z tym że zakup aparatu to duzy wydatek.a poziom refudnacji jest bardzo niski.nie sadze jednak by z tego powodu reaygnowac z noszenia aparatu
  • 14:59:00, 13-01-2021 kasandra

    Na co dzień, to przede wszystkim należy dbać o higienę uszu. Niestety, ale z moich obserwacji dość jasno wynika, że wiele osób zupełnie pomija ten temat. W mojej ocenie to bardzo niedobrze, ponieważ taki brak higieny może potem prowadzić to różnych problemów z tym narządem i infekcji. Sama kiedyś nie zwracałam uwagi na ten aspekt należytej uwagi. Na szczęście koleżanka zwróciła mi uwagę na istotność tego zagadnienia. Wyniknęło to podczas zwykłej rozmowy o zdrowiu i dbaniu o siebie. Jednakże postanowiłam na tym nie poprzestawać. Całym czas szukałam dodatkowych informacji i nowych źródeł wiedzy, tak aby być na bieżąco. Dużo interesujących materiałów udało mi się znaleźć na tej https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekc...u-postepowanie stronie internetowej. W mojej ocenie warto przeczytać zawczasu o infekcjach uszu. Ja dowiedziałam się z niego wielu ciekawych informacji. Mam nadzieję, że w waszym przypadku będzie podobnie i także znajdziecie tam coś nowego, a zarazem przydatnego dla siebie.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy