Strona głównaChorobyJak zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej

Jak zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się przez dłuższy czas bezobjawowo, nie towarzyszy temu ból, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym zakresie. Problemy z widzeniem pojawiają się w dość zaawansowanym stadium choroby. Nie trzeba jednak zbyt wiele, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, poniżej przypominamy o najważniejszych elementach profilaktyki.
Jak zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej [© BVDC - Fotolia.com] Regularnie zgłaszaj się do lekarza. Nie ma bowiem możliwości przywrócenia funkcjonowania zniszczonych komórek plamki żółtej. Im wcześniej pacjent rozpocznie leczenie, tym większa jest szansa na utrzymanie zdolności widzenia. Osoby, które skończyły 40 lat, powinny badać się u okulisty raz do roku. Podstawowe badanie okulistyczne obejmuje m. in. obejrzenie dna oka, jeśli lekarz zauważy niepokojące zmiany, skieruje pacjenta na kolejne badania.

Istnieje test, który można wykonywać samodzielnie- test Amslera. Na kartce papieru w kratkę o wymiarach 10 cm x 10 cm należy narysować w środkowej części niewielką kropkę, a następnie spojrzeć na nią z odległości 30- 40 cm najpierw jednym, potem drugim okiem. Jeżeli używasz okularów do czytania, włóż je na czas badania. W przypadku, gdy linie jawią proste, a kwadraty mają tą samą wielkość, choroba nie powinna cię dotyczyć. Jeżeli jednak dostrzegane przez ciebie linie są zniekształcone, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Funkcjonowanie plamki żółtej zależne jest w pewnym stopniu od naszej diety. Warto zwrócić uwagę na pokarmy, które spożywamy. Zmniejsz ilość tłustych i smażonych potraw w swojej diecie. Ogranicz słodycze i sól. Przyczyniają się bowiem do powstania miażdżycy i nadciśnienia, a więc i powodują wzrost ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej. Poleca się zaś jedzenie warzyw i owoców, zawarte w nich m. in. witaminy A, C i E oraz luteina wzmacniają naczynia krwionośne dostarczające gałce ocznej tlen i substancje odżywcze. Są również źródłem antyoksydantów, powstrzymują więc uszkadzanie tkanek.

Rzuć palenie, papierosy zaburzają krążenie w gałce ocznej. Bądź aktywny fizycznie, siedzący tryb życia stanowi jeden z czynników ryzyka miażdżycy i nadciśnienia. Nie zapominaj również o okularach przeciwsłonecznych podczas słonecznych dni, promienie UV mogą przyczynić się do uszkodzenia komórek oczu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:53:00, 13-11-2009 Saturn

    jest to tylko ogólna wiedza na temat zwyrodnienia plamki żółtej..Nie zgadzam się z opcją diety i palenia papierosów.
    W swoim życiu przestrzegałem zasad żywieniowych, nie palilem nigdy papierosów, uprawiałem i uprawiam sport / teraz stosowny do wieku/ i niestety...
    .Właśnie wczoraj wykonano u mnie badanie OCT....wynik z góry byl do przewidzenia..
    Wysoka kótkowzroczność..jest przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej...
    Wada ta została dawno usunięta operacyjnie....niestety konsekwencje są...
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy