Strona głównaPasjeWiosna na działce. Jak przygotować podłoże

Wiosna na działce. Jak przygotować podłoże

Nie ma mrozów, ani śniegu, a o zimie przypomina nam jedynie kalendarz. Ciepła aura podpowiada, że spokojnie możemy rozpocząć planowanie wiosennej produkcji. O czym warto pamiętać na początek? O tym, że nieodzownym elementem prawidłowego wzrostu oraz plonowania uprawianych przez nas roślin jest odpowiednie przygotowanie podłoża.
Jednym z najważniejszych elementów przygotowania podłoża jest uzyskanie odczynu tzw. pH właściwego dla danej rośliny. Jest on kluczem, który otwiera określonym związkom drogę do wnętrza rośliny. Zróżnicowanie wymagań pokarmowych roślin względem pH podłoża jest bardzo duże (od kwaśnego pH poniżej 5,5 do lekko zasadowego pH około 7), dlatego też konieczne jest indywidualne podejście do każdego z uprawianych przez nas gatunków. Zmiana odczynu w trakcie wegetacji roślin jest trudna do uzyskania, a ponadto stanowi dla nich dodatkowy, niepotrzebny stres. Podłoże powinno zapewniać roślinom odpowiedni dostęp do wilgoci i powietrza (oddychanie korzeniowe), dlatego też podłoże nie może być ani zbyt zwięzłe, ani zbyt luźne.

Ważnym czynnikiem utrzymującym podłoże, glebę (przy uprawie w gruncie) w odpowiedniej strukturze jest dostarczanie odpowiedniej ilości materii organicznej w postaci np. obornika, kompostów lub też gotowych preparatów mineralnych. Producenci oferują specjalne nawozy, od wysiewu których powinno rozpoczynać się sezon w ogrodzie. Zalecane są szczególnie do gleb ubogich w magnez. Ich głównym składnikiem jest azot, który zapewniając żyzność gleby, przystosowuje ją pod przyszłe plony. Dobór optymalnej dawki tego typu nawozów zalecany jest w zależności od rodzaju gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe oraz od wymagań pokarmowych uprawianej rośliny.

Każdy rodzaj podłoża, zarówno zawierające torf i korę, jak i gleba, wymaga regularnego, przynajmniej raz w roku nawożenia, bo nawet żyzna, bogata w substancje pokarmowe ziemia z czasem jałowieje. Proces ten może spowodować zmniejszenie jej wydajności nawet do 50 procent. Dlatego trzeba ją co pewien czas zasilać nawozami mineralnymi. Glebę w ogrodzie powinno nawozić się wczesną wiosną, wraz z ruszeniem wegetacji. Najwygodniejsze do stosowania są mineralne nawozy wieloskładnikowe, zwłaszcza w postaci granulowanej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wystarczy je zastosować raz w roku, a rośliny będą korzystać z zawartych w nich związków mineralnych przez cały okres wegetacji.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:52:47, 18-03-2007 Grzechu

    Dziękuję za fachowy,zwięzły artykuł.Chciałbym zachęcić do zakupu pehametru, który umożliwia badania kwasowości podłoża i ustalenie dawki wapna. Nadmierna zawartość wapna, utrudnia roślinom pobieranie magnezu.
  • 20:47:51, 16-05-2008 Lukrecja

    Szukam informacji o roślinach na skalniak
  • 21:06:41, 16-05-2008 sosna

    może te linki będą przydatne
    http://www.jagra.pl/zestawienian6.htm
    http://skalniaki.za.pl/
    http://www.kwiatywogrodzie.zafriko.p...ny_na_skalniak
  • 22:18:08, 16-05-2008 Lukrecja

    sosna - byłam tam , dziękuję - ale prawdę mówiąc szukałam jakiejś wymiany poglądów tutaj na forum
  • 16:35:17, 20-05-2008 chaliniak

    Pytałaś o rośliny na skalniak. Ale nie wiem czy masz już skalniak i jakieś rośliny, czy planujesz założyć czy uzupełnić.
    Więc odpowiem tylko, że na skalniak nadaje się np. dębik ośmiopłatkowy /Dryas octopetala/, roślina tatrzańska doskonale rosnąca w różnych warunkach. Oczywiście znam go z doświadczenia i uprawiam.
    W podanym wyżej linku przeczytałem, o skalniaku z pni drzewa!? To tak, jak jabłecznik z porzeczek.
    Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy