Strona głównaEdukacjaWarsztaty twórcze dla seniorów poprawiają pamięć

Warsztaty twórcze dla seniorów poprawiają pamięć

Dyplom ukończenia tych twórczych dla umysłu zajęć otrzymało już ponad 350 osób. Mimo to wciąż są chętni. Właśnie ruszyła kolejna, VIII edycja. Warsztaty poprawiające pamięć skierowane są do seniorów. Ich popularność jest ogromna.
Pięć piętnastoosobowych grup będzie spotykać się przez 10 tygodni po to, by przez dwie godziny ćwiczyć swoją pamięć i koncentrację, uczyć się przez zabawę i skojarzenia technik zapamiętywania (np. łańcuchowej, „rzymski pokój”, czy „słów zastępczych”). Przede wszystkim po to, by wiedzieć jak nie poddać się wiekowi. Uczestnicy podczas zajęć poszerzą umiejętność koncentracji, panowania nad roztargnieniem, aktywnego słuchania, czytania, oglądania TV. Dowiedzą się również, jak funkcjonuje pamięć i jak ważna jest aktywność fizyczna w usprawnianiu umysłu. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanego trenera, psychologa. „Pragnę uświadomić ludziom, że druga połowa życia może być równie atrakcyjna jak dzieciństwo i młodość. Wystarczy tylko w to uwierzyć i nie poddać się starości. Uczę jak dbać o kondycję umysłu, ale i fizyczną. Zajęcia mają pomóc uczestnikom samodzielnie radzić sobie w życiu codziennym, ale także są sposobem na wypełnienie wolnego czasu. Pozwalają na zawarcie nowych, ciekawych znajomości” - ocenia Andżelika Korczak, psycholog prowadzący treningi.

O tym, że zajęcia przynoszą znakomity efekt świadczy chociażby rozgłos wokół nich. Poczta „pantoflowa” sprawiła, że jeszcze zanim zaczęły się zapisy, na liście rezerwowej było już ponad 80 nazwisk. W tej chwili lista jest już zamknięta, zapisy na kolejną edycję będą prowadzone w marcu 2008. W ankietach przeprowadzanych po ostatnim cyklu dziesięciu spotkań, seniorzy chwalą zarówno program, atmosferę, jak i prowadzącą psycholog. Ponad 85% uczestników jest bardzo zadowolonych, a ponad 12%, zadowolonych z zajęć, a jedyne, co by zmienili, to zwiększenie ich ilości. Największe korzyści uczestnicy dostrzegają w poznaniu nowych metod zapamiętywania, nabyciu umiejętności koncentracji, poprawie pamięci i poznaniu nowych ludzi. „Po tych zajęciach odkurzyły mi się szare komórki, nabrałam wiary w siebie i poznałam bardzo ciekawych ludzi” – opowiada jedna z uczestniczek.

Warsztaty pamięci to jedno z szeregu działań Centrum Naukowo – Społecznego GSK. Centrum w Poznaniu zostało powołane do życia przez firmę farmaceutyczną GlaxoSmithKline w 2004 roku, drugie działa w Krakowie. Ośrodki te powstały w celu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Odbywają się tam m.in., warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, Lato z GSK, konkursy o tematyce zdrowotnej oraz warsztaty dla specjalistów na temat chorób, ich profilaktyki oraz metod leczenia.

Przykładowa, „powarsztatowa” twórczość seniorów:

Lata mijają, zdrowie nie takie,
Raz w kościach strzyknie,
Raz skurcz mnie złapie
I myślę sobie: jak się zachować,
Aby to zdrowie podreperować…
Ale najgorzej, gdy wciąż zapominam
I wielu rzeczy sobie nie przypominam.
Męczy mnie bardzo owa przypadłość
I ta dziecinna nieporadność…

Nagle mi spada, jak sadza z komina,
Taka to otóż wielka nowina!
Pewnie chcesz wiedzieć, co tu się święci?!
Odkryłam kurs: Warsztaty Pamięci!

Szybko się na ten kurs zapisałam
I wielkie nadzieje w nim pokładałam.
Poznałam na nim wspaniałych ludzi,
A w skojarzeniach pamięć się budzi
Na przykład Bodych skojarz z bodami,
A Kozłowska to z koziołkami.
W taki sposób, gdy coś zapomnę,
Skojarzeniami sobie przypomnę.

To, co przyswoję, to już jest moje,
Więc o sklerozę się już nie boję.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:41:17, 14-01-2008 Danuta Barabara

    Takie warsztaty to wspaniała rzecz! A jakie odreagowanie od codzienności! Szkoda,że (o ile właściwie odczytałam) nie są spopularyzowane.Myślę,że wiele osób przyłączyłoby się. Pozdrawiam wszystkich Seniorków!
  • 18:51:21, 23-03-2008 Ircia

    Nie każdy senior ma może z tej propozycji skorzystać, mieszkam w małej miejscowości i sama staram się ćwiczyć pamięć ucząc się języka angielskiego. Jest mi bardzo trudno, j.angielski moim zdaniem jest trudnym językiem tak myślę, a może tylko dla mnie? Kłopoty z pamięcią. Dawniej nauka nie była żadnym problemem.
  • 13:46:33, 28-03-2012 ~gość: 79.163.116.xxx

    Ja tez mieszkam w malej miejscowosci i ucze sie angielskiego i tez nie moge namowic kogokolwiek na te nauke a przydala by sie bo duzo tu ludzi podrozuje nwet do swoich bliskich za granice ale ludzie sie chyba wstydza pozdrawiam Grazyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy