Strona głównaPracaO czym warto pamiętać pisząc CV

O czym warto pamiętać pisząc CV

Po kliku latach nieobecności na rynku pracy chcesz powrócić do aktywności zawodowej? Przeglądasz ogłoszenia, zgłaszasz swoją kandydaturę, ale nie przynosi to oczekiwanych efektów? Boisz się, że Twój wiek odstrasza pracodawców. Czytając poniższy tekst dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby Twoje CV stało się atutem podczas procesu rekrutacji.
O czym warto pamiętać pisząc CV [© Bruce Shippee - Fotolia.com] Motywując na piśmie chęć powrotu do pracy należy zwrócić uwagę na długość tekstu. Nie prawdą jest popularna opinia, że nie można przekroczyć jednej strony, dopuszczalne jest nawet pięciostronicowe pismo, ważne, aby to, co napiszesz było szczere i mówiło coś o Tobie.

Komponuj tekst tak, aby zainteresował czytającego, nawet pobieżne przekartkowanie dokumentu może zachęcić do bliższego przyjrzenia się Twojemu profilowi. Potraktuj, więc prezentację siebie jako reklamę swoich zalet, umiejętności i doświadczenia. Dobrze widziane jest przedstawianie swoich kwalifikacji w kontekście stanowiska, na jakie aplikujesz, pisz, więc nie tylko o tym, co umiesz, ale i o tym, jak Twoje zdolności mogą przydać się w pracy.

Pamiętaj, aby zachować równowagę pomiędzy wyrażeniem chęci pracy w danej firmie i nakreślaniem sposobu, w jaki możesz przyczynić się do jej rozwoju, a podaniem konkretnych informacji dotyczących Twojego wykształcenia i doświadczenia.

Koniecznie napisz o tym, co robiłeś przez ostatnie lata, wymień też wszystkie istotne kursy i szkolenia, zwracaj uwagę na szczegóły, pamiętaj, że specjalizacja w konkretnej dziedzinie to atut, dlatego nie ograniczaj się do ogólników. Pisząc o swoich umiejętnościach i chęci rozwoju nie wymieniaj marzeń i zamiarów, skup się raczej na podaniu konkretnych efektów zatrudnienia Ciebie.

Pamiętaj, że Twoja aplikacja jest jedną z wielu i musi być w niej coś, co skupi uwagę osób odpowiedzialnych za rekrutację właśnie na Tobie. Jeśli Twoje zgłoszenie wywrze dobre wrażenie spotkasz się twarzą w twarz z osobami czytającymi je, bądź, więc szczery, nie umniejszaj swoich osiągnięć, ale i nie przypisuj sobie umiejętności, których nie masz.

Po wymienieniu wszystkich istotnych informacji często wspomina się o swoich zainteresowaniach, pasjach, sposobach spędzania czasu. Specjaliści w zakresie rekrutacji odradzają podawanie danych niezwiązanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli Twoje hobby w jakiś sposób łączy się z pracą możesz o nim napisać, nie warto jednak opisywać swojej sytuacji rodzinnej, czy poglądów społeczno-politycznych.

Gdy skończysz przeczytaj cały tekst zwracając szczególną uwagę na literówki i inne możliwe błędy. Poza poprawnością językową i stylistyczną liczy się też szata graficzna. To, co napiszesz ma się łatwo czytać, musi być też przejrzyście skomponowane. Nie zapominaj, więc o czcionce, akapitach, nagłówkach.

Jeśli szukasz pracy za pomocą Internetu i ta drogą przesyłasz swoją aplikację zawróć uwagę czy na stronie danej firmy nie zamieszczono formularzy dla ubiegających się o pracę.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:01:59, 06-10-2008 edward wrzosek

    nic nie mówiąca paplanina,godna poselskiego bajdurzenia
  • 21:25:33, 14-06-2012 ~gość: 178.36.161.xxx

    true story
  • 13:54:41, 19-07-2012 tomeh

    Warto pamiętać o zaletach i tym co jest potrzebne do danej pracy a nie wielu informacji bez celu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy