Strona głównaPracaJak utrzymać się na rynku pracy po 50-ce?

Jak utrzymać się na rynku pracy po 50-ce?

W Polsce, wśród osób w wieku od 55 do 64 lat, w kursach i szkoleniach mogących podwyższyć ich kompetencje zawodowe, bierze udział mniej niż 1% osób. W Europie niemal pięć razy więcej. Tymczasem idea lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie może stać się remedium na problemy 50-latków obawiających się utraty pracy.
© Robert Kneschke - Fotolia.comSytuacja na nie jest łatwa - nawet dla ludzi młodych, wykształconychi z doświadczeniem. Co dopiero mają powiedzieć osoby po 50., które już tylko z powodu swojego wieku bardzo często nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji i doświadczają innych aktów dyskryminacji?

Zatrzymaniu osób starszych na rynku pracy służy promowanie i upowszechnianie wśród pracodawców idei zarządzania wiekiem. Jest to zestaw działań wewnątrz przedsiębiorstw i instytucji, które pozwalają racjonalnie wykorzystywać posiadane zasoby ludzkie, w tym pracowników w starszym wieku. W Polsce jest to ciągle temat nowy, który dopiero zaczyna funkcjonować w przestrzeni publicznej.

Opracowane w ramach projektu „Z wiekiem na plus - szkolenia dla przedsiębiorstw" realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Wstępne standardy zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach" stanowią kompendium wiedzy na temat rozwiązań, które sprawdziły się w krajach Europy Zachodniej i mogą przynieść korzyści także polskim przedsiębiorstwom.

Jednym z instrumentów zarządzania wiekiem stosowanych przez pracodawców powinno stać się zapewnienie równego dostępu do szkoleń wszystkich pracowników bez względu na wiek oraz dopasowanie szkoleń do potrzeb wynikających z wieku pracownika. Pracodawcy mogą w ten sposób przyczynić się do likwidacji efektu błędnego koła: mają niższe kwalifikacje i „nie chcą się kształcić", w związku z czym szkolenia są oferowane jedynie młodszym pracownikom; niski procent udziału starszych pracowników w statystykach szkoleniowych interpretowany jest jako „niechęć starszych pracowników do udziału w szkoleniach".

Zachętą do udziału w szkoleniach może stać się zniesienie limitu wieku w dostępie do programów szkoleniowych (od szkoleń zawodowych i e-learningu po refundowanie studiów podyplomowych); systematyczna ewaluacja szkoleń; motywowanie do udziału w szkoleniach; zapewnienie wykwalifikowanych instruktorów, odpowiednich materiałów i terminów szkoleń; ciągły monitoring „statusu edukacyjnego" pracownika; organizacja pracy umożliwiająca udział w szkoleniach oraz wykorzystanie doświadczenia zawodowego starszych pracowników, którzy mogą stać się instruktorami młodszych pracowników.

 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:30:36, 15-03-2013 Marcinzachar.87

    Ja chętnie biorę udział w szkleniach.
  • 05:30:43, 29-10-2013 debol

    ja również
  • 11:45:25, 29-10-2013 senesco

    A są jakieś interesujące szkolenia?
    Nie takie, które mają dać zarobić "trenerom", czy finansować organizacje, dać pracę urzędnikom, ale takie przydatne ludziom.
    I takie, które szanowane są przez pracodawców.
    Gdzie takie można znaleźć?

    Widzę kursy dla spawaczy, akwizytorów, kosmetyczek. Jak prowadzić własny biznes, czyli jak rozliczać podatki.
    Ale nie mogę dostrzec czegoś, co dawałoby pracę.
  • 10:12:22, 31-10-2013 martok

    Cytat:
    senesco
    A są jakieś interesujące szkolenia? (...) nie mogę dostrzec czegoś, co dawałoby pracę.
    Nie czuję się wielkim znawcą tej problematyki, ale lektura różnych portali internetowych skłania mnie do następującej opinii: Dla osób 50+, które chcą (i jeszcze mogą!) pracować, dość obiecującą propozycją są chyba kursy dla opiekunów/opiekunek do dzieci i /lub osób starszych. Osoby 50+ w tym zawodzie budzą nawet większe zaufanie niż osoby młode. Sądząc z ogłoszeń, w Polsce dla takich opiekunów pracy jest pod dostatkiem, przynajmniej w dużych miastach, a jeśli ktoś może wyjechać na jakiś czas, to każdy solidny opiekun (w tym wypadku nie do dzieci oczywiście - wyłącznie do staruszków) bez trudu znajdzie pracę w Niemczech - będzie tam miał mieszkanie i wyżywienie za darmo, a do tego ok. 700-1000 euro miesięcznie.

    Muszę jednak jeszcze raz podkreślić, że nie podaję tej informacji na podstawie własnego doświadczenia; kieruję się jedynie informacjami z internetu. Wiem też, że ta praca bywa niekiedy dość ciężka.
    *
    ... zobacz więcej
  • 09:29:47, 17-01-2014 danutac

    A co z tymi po ukończeniu 65 lat ,sama chciałam się zapisać na kurs internetowy i niestety w naszym kraju jestem za stara .Osoby po 65 najlepiej żeby pewno poumierały,myślę że ta cała aktywność seniorów to propaganda za pieniądze z Uni za które i tak zapłacą zwykli obywatele.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy