Strona głównaPracaCzy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej?

Czy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej?

W połowie lat 60- tych ubiegłego wieku średni wiek przechodzenia mężczyzn na emeryturę w USA to 66 lat. Dziś to 63 lata, a zmieniły się czynniki wpływające na wysokość emerytury, społeczeństwo się starzeje, zaczyna brakować siły roboczej, ludzie żyją coraz dłużej. Jeśli Amerykanie (ale nie tylko oni) nie chcą, aby ich dochody drastycznie zmniejszyły się, muszą wydłużyć czas pracy, wrócić co najmniej do systemu powszechnego w latach 60- tych. Kluczowym zagadnieniem jest jednak pytanie czy stan zdrowia pracowników pozwoli im na dłuższe wykonywanie obowiązków zawodowych.
Czy ludzie będą na tyle zdrowi by pracować dłużej? [© Alekss - Fotolia.com] Zdrowie stanowi jeden z najistotniejszych czynników wpływających na zdolność pracowników do dalszej aktywności zawodowej, w najwyższej mierze decyduje o chęci do pracy. Schorzenia przyczyniają się do zmniejszenia produktywności, a co za tym idzie, także zmniejszenia płac i braku motywacji do kontynuowania dotychczasowego zajęcia.

Według badania National Long-Term Care Survey przeprowadzonego na Uniwersytecie Duke’a w Stanach Zjednoczonych, osobiste odczucia co do własnego zdrowia są dobrym wskaźnikiem dla określenia zdrowia danej osoby przez specjalistów, własne osądy na ten temat odzwierciedlają także nastawienie do pracy, przy czym tutaj obraz o tyle się zaciemnia, że gdy ktoś lubi swoją pracę bagatelizuje objawy chorobowe. I odwrotnie, jeśli dana osoba nie lubi wykonywanego zajęcia z całą mocą podkreśla wszelkie zdrowotne dolegliwości.

Niezdolność do pracy określona jest w literaturze fachowej jako proces, najpierw następuje negatywna zmiana w zdrowiu w spowodowana przez chorobę, zakażenie i inne czynniki, ona z kolei prowadzi do trudności w normalnym funkcjonowaniu, co oczywiście ma znaczący wpływ na aktywność zawodową.

Oczekiwana długość życia znacznie zwiększyła się w ciągu XX wieku, największy wzrost jednak miał miejsce pod koniec stulecia. W 1900 roku pięćdziesięciolatkowie szacowali długość swego życia na 21 lat, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku było to 24 lata. W 2000 roku spodziewana długość życia w wieku 50-ciu lat wynosiła 29 lat, a w 2030 roku, jak się szacuje, będzie to 32 lata.

Zasadniczą kwestią jest jednak nie tylko utrzymanie wzrostu długości życia, ale sprawienie, aby owi długowieczni ludzie jak najdłużej pozostawali sprawni, zdrowi i zdolni do pracy. Aby osiągnąć ten cel, należy usprawnić opiekę medyczną, zniwelować narażenie na choroby w wieku dziecięcym, popularyzować zdrowy, aktywny tryb życia, zminimalizować ryzyko chorób spowodowanych określoną działalnością zawodową.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:18:14, 03-04-2007 czort

    Sądzę, że nie tyle tu chodzi o zdrowie co o stanowisko pracy i związane
    z nim obciążenia /obowiązki/. Starszy pracownik z dużym doświadczeniem
    potrafi bardzo dużo ! Nie mniej jego wydolność pracy staje się coraz bar
    dziej ograniczona. Starszych pracowników nie tyle męczy praca, co związa
    ny z nią stres. Pracodawca jak zauważy że ktoś coś potrafi dobrze i dużo
    to następuje doładowanie obowiązków. Oczywiście bez konsekwencji dla pra
    codawcy. I można by tak długo jeszcze. Brak opracowań naukowych jak w
    sposób właściwy bez obciążeń zdrowotnych z korzystać z tych ogromnych
    mocy pracy.
    ... zobacz więcej
  • 08:26:07, 13-04-2007 hanka93

    Jestem na emeryturze od 50 roku życia i całe szczęście.
    Nie wszyscy mamy jednakowe zdrowie a w ZUSie widomo kto pracuje, Ci co mobing najlepiej potrafią.
  • 08:54:53, 13-04-2007 Nika

    Ja chciałam pracować dłużej, zamiast iść na wcześniejszą emerytuerę, gdyż mam jeszcze sporo werwy, ale niestety-uczniów coraz mniej i nauczycieli wysyłaja na zasłużony odpoczynek.To oczywiście kwestia indywidualna.Stan zdrowia ma tu ogromne znaczenie.
  • 09:47:04, 13-04-2007 jolita

    Ja pracowałam "przydzielone" 35 lat, a potem około 7 lat w innej firmie na pół etatu lub t.zw. zlecone w zależności od przepisów pozwalających na zatrudnienie staruszek. Bardzo byłam zadowolona, a przez otoczenie - tak mi się wydaje - aprobowana...
    No tak, ale ja zadowolona jestem przeważnie zawsze... 840
  • 21:20:38, 23-04-2007 bogda

    Ja też odpracowałam swój "przydział", a teraz od trzech lat pracuję w tej samej firmie na pół etatu. Doceniają mnie...nie powiem, z młodymi mam dobry kontakt, pomagam wiedzą i doświadczeniem, ale.... mam już dość. Chyba w tym roku to zostawię, muszę trochę pożyć na luzie. Tylko nie wiem czy się nie zanudzę, bo wnuków jeszcze nie mam. Ale....pewnie sobie znajdę jakieś zajęcie.
  • 22:17:54, 23-04-2007 hannabarbara

    Największą zaletą bycia osobą bez stałego zatrudnienia jest życie zgodne z dewizą "ja nic nie muszę!" Jeżeli można mieć opinię o osobie na podstawie tego jak się wypowiada na tym forum, mam przekonanie, że Bogda się nie zanudzi. Warto jednak zostawić sobie jakieś możliwości na dorobienie, gdyż ZUS nie jest zbyt hojny,a czasem ma się ochotę na to i owo.
  • 17:31:17, 24-04-2007 an_inna

    Jak ja już chcę nic nie musieć Czy można też być na emeryturze "od rodziny"?
  • 17:44:20, 24-04-2007 ammi1952

    Jak dobrze jest juz nic nie musieć.A tak na marginesie to ja jakoś nie za bardzo widze kobiety po 60 pracujące jako pielęgniarki czy nawet jako panie w super marketach ,motornicze w komunikacji miejskiej.
  • 17:51:15, 24-04-2007 an_inna

    Dodaj jeszcze traktorzystki!
  • 18:36:28, 24-04-2007 ammi1952

    Widzisz An-inno mam kolezankę ma 69 lat na oko jest bardzo sprawna fizycznie ale po pierwsze nie chciałabym z nia jechać samochodem ,nie chciałabym jechać swoim samochodem za nią ani tym bardziej przed nia jest nieobliczalna i nie tylko dlatego ,że zle widzi ,ale jest jakoś w dziwny sposób znerwicowana. podobne odczucia miewam jadac z nieco młodszym znajomym 66 letnim ponoć kiedyś był zawodowym kierowcą. Wiem że mozna wymieniać w nieskończoność zawody w których winien jednak być preferowany młodszy wiek z racji czy to szkodliwości czy innych przyczyn
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy